Hulajnoga elektryczna. Czy wiesz gdzie powinieneś zaparkować?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W Polsce mamy obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi).
W Polsce mamy obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Hulajnogi elektryczne stają się popularnym środkiem transportu osobistego. Przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także wyszczególnią szereg praw i obowiązków - w tym określają zasady dotyczące parkowania.

Spis treści

Uważaj gdzie parkujesz hulajnogę elektryczną

W Prawie o ruchu drogowym czytamy, że hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

ZOBACZ TAKŻE: Elektryczne hulajnogi. Wspólny, kolorowy projekt artystyczny Lime i ASP Wrocław

W Polsce mamy obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
  • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

Ważny apel do użytkowników hulajnóg elektrycznych

Hulajnogi parkowane nawet w miejscach do tego przeznaczonych, ale przy przejściu przez jezdnię, bardzo utrudniają przejście przez nią osobie niewidomej. Potwierdza to w rozmowie z Motofaktami.pl, niewidoma Monika Urban z Warszawy.

Nie od dziś toczą się dyskusje na temat niepoprawnie zaparkowanych hulajnóg. Jest to odwieczny problem użytkowników dróg, bowiem stwarzają one zagrożenie. Źle zaparkowana hulajnoga często blokuje przejście wystając na chodniku i ograniczając jego szerokość, przez co łatwiej jest o nią zahaczyć szczególnie osobie niewidomej. Skutkuje to często przewróceniem, co może spowodować uszczerbek na zdrowiu. Pamiętajmy że tego typu pojazd jest masywny i ciężki. Niepoprawnie zaparkowany skutecznie utrudnia przejazd m.in.z dziecięcym wózkiem. Parkujmy prawidłowo, a unikniemy niepotrzebnych kłopotów - podsumowuje Monika Urban.

Mandat za niewłaściwe zaparkowanie hulajnogi elektrycznej

  • Za pozostawienie hulajnogi elektrycznej na chodniku tak, że utrudnia przejście - 100 zł mandatu
  • Za zostawienie hulajnogi elektrycznej przed przejściem dla pieszych - 100 zł mandatu
  • Za porzucenie hulajnogi elektrycznej w narożniku skrzyżowania i obszarze do 10 m od tego miejsca - 300 zł mandatu
  • Za parkowanie hulajnogi na miejscu dla niepełnosprawnych - 500 zł mandatu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hulajnoga elektryczna. Czy wiesz gdzie powinieneś zaparkować? - Motofakty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska