Innowator 2010, zgłoś się! Rusza pierwsza na Opolszczyźnie edycja konkursu

Mariusz Jarzombek
Dr Elżbieta Dudek z Katedry Biotechnologii już myśli o udziale w konkursie. – Na co dzień zajmuję się mikroskopią łożyska. Dzięki temu można wykryć wady dziecka i zawczasu zastosować odpowiednią terapię – mówi.
Dr Elżbieta Dudek z Katedry Biotechnologii już myśli o udziale w konkursie. – Na co dzień zajmuję się mikroskopią łożyska. Dzięki temu można wykryć wady dziecka i zawczasu zastosować odpowiednią terapię – mówi. Mariusz Jarzombek
Władze uniwersytetu chcą wyłowić najzdolniejszych i najbardziej pomysłowych doktorów i doktorantów, nagrodzić ich i pomóc w karierze biznesowej.

Dziś rusza pierwsza na Opolszczyźnie edycja konkursu na innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie wymyślone przez naszych naukowców.

Poprzez projekt "Opolski Innowator" chcemy wypromować młodych, pomysłowych naukowców. Chcemy ich zainspirować do tego, żeby pomyśleli o swojej pracy nie jak o przepustce do tytułu naukowego, ale jak o praktycznej innowacji, czymś użytecznym, co może mieć praktyczne zastosowanie - mówi prof. Krystyna Czaja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - Na różnych gremiach ciągle mówi się o przedsiębiorczości akademickiej, niestety słowa nie bardzo przekładają się na konkretne rezultaty. Konkurs organizujemy po to, żeby sytuację odwrócić. Krótko mówiąc mamy jeden cel: wyłuskać młodych najzdolniejszych i pomóc im się wybić - dodaje.

Innowator przeznaczony jest dla doktorów do 35. roku życia i studentów studiów III stopnia, którzy już zdążyli wszcząć przewód doktorski. Mogą w nim wziąć udział naukowcy z zakresu dziedzin technicznych (szczegóły w ramce).

Najlepszy projekt wybierze komisja konkursowa, która będzie pracować pod przewodnictwem prof.
Piotra Wieczorka, prorektora ds. nauki i współpracy zagranicznej UO.

Zasiądą w niej również przedstawicieli czterech wydziałów (Matematyki, Fizyki i Informatyki, Chemii, Wydziału Przyrodniczo-Technicznego i Wydziału Ekonomicznego) i przedstawiciel Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości - organizatora projektu. Co ważne, uczelnia pomoże zrealizować wszystkie nagrodzone wnioski.

- Czy to przez pomoc w rozpoczęciu własnej działalności czy poszukiwanie partnera - mówi prof. Krystyna Czaja. - Nie chcemy, żeby to był konkurs dla konkursu.

Póki co Innowator skierowany jest tylko dla doktorantów UO.

- Zaczynamy od wąskiego grona bo nie wiemy czy konkurs będzie się cieszył powodzeniem. Na pewno chcielibyśmy ogłaszać go co roku i to dla przedstawicieli całego środowiska akademickiego - mówi rektor.

Innowatora wymyślono w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

- Zainspirował nas podobny projekt, który zrealizowano w Małopolsce. Bardzo nam się spodobał i chcieliśmy go przełożyć na województwo opolskie - mówi Małgorzata Wąchała z AIP UO, która kieruje projektem. - Młodzi doktoranci nie wiedzą, jak te swoją innowacje wykorzystać. Jesteśmy po to, aby im pomóc - dodaje.

- Marzy mi się, że na UO będzie kiedyś jak na Politechnice Wrocławskiej. Tam z roku na rok tego typu konkursy cieszą się coraz większym zainteresowanem - mówi pani rektor.

Pierwsza nagroda to osiem tysięcy złotych, druga pięć, a trzecia trzy tysiące.

- Pieniądze są przeznaczone na rozwijanie badań, zakup sprzętu, oprogramowania, materiałów, książek - informuje Małgorzata Wąchała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska