Jak Opole upamiętni Krzysztofa Krawczyka? Jest pomysł na aleję zasłużonych w parku 800-lecia i mural w centrum miasta

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
55. KFPP w Opolu, koncert premier, na którym wystąpił Krzysztof Krawczyk
55. KFPP w Opolu, koncert premier, na którym wystąpił Krzysztof Krawczyk Natalia Popczyk
Opolski ratusz chce upamiętnić postać zmarłego 5 kwietnia artysty. Najprawdopodobniej również jeden z koncernów na tegorocznym festiwalu w Opolu poświęcony będzie twórczości Krzysztofa Krawczyka.

Krzysztof Krawczyk od początku swojej kariery związany był z Opolem i Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. Na scenie opolskiego amfiteatru kilkukrotnie występował razem z zespołem Trubadurzy, a gdy rozpoczął karierę solową, stał się jedną z najczęściej zapraszanych do Opola gwiazd.

Tutaj też otrzymał najwięcej nagród w swojej karierze, w tym m.in. nagrodę dla „Artysty bez granic” czy SuperJedynki w kategorii najlepszego wokalisty i teledysku.

W 2018 roku Krawczyk obchodził w Opolu 55-lecie kariery estradowej. Jak przyznał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, w tym roku Krawczyk również miał się pojawić na festiwalu.

Śmierć Krzysztofa Krawczyka poruszyła mieszkańców

Poruszeni nagłą śmiercią artysty mieszkańcy zapalili znicze w Alei Gwiazd na opolskim rynku, na którym upamiętniony jest właśnie Krawczyk.

Sam artysty zapytany o to, czy kocha Opole, odpowiedział: „Jeszcze jak! Tutaj spędziłem najpiękniejsze chwile mojej muzycznej młodości. Był nawet okres, że współpracowałem z Estradą Opolską. Ale najważniejsza dla mnie jest ta moja Gwiazda na Rynku w Opolu. Władze miasta, inaugurując Aleję Gwiazd, umieściły ją tam zaraz po Ewie Demarczyk i Czesławie Niemenie! Ilekroć tu przyjeżdżam, powtarzam za Laskowikiem: «O! Opole!»”.

- Gwiazda w alei to do tej pory jedyna forma upamiętnienia Krzysztofa Krawczyka w naszym mieście. W muzeum znajduje się także kilka eksponatów przekazanych przez samego artystę, w tym jego słynna marynarska czapka, którą miał założoną na festiwalu w 1979 roku podczas utworu „Parostatek” - mówi Mateusz Torzecki, kierownik działu wystaw i edukacji muzealnej w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Godne upamiętnienie w stolicy polskiej piosenki

Władze Opola chcą upamiętnić Krawczyka w kolejny sposób. Jednym z pomysłów jest gaj drzew pamięci ulokowany w parku 800-lecia na wyspie Bolko, który powstał właśnie, aby móc uhonorować zasłużone dla miasta osoby. Przy jednym z drzew powstałaby tabliczka z kodem QR, który za pośrednictwem smartfona umożliwiłby uzyskanie informacji na temat artysty.

Kolejnym pomysłem na upamiętnienie Krzysztofa Krawczyka jest mural, który mógłby powstać na jednej ze ścian budynku w centrum Opola lub w niedalekiej odległości od amfiteatru.

- Taki mural wpisywałby się w klimat naszego miasta i mógłby stać się atrakcyjnym punktem dla turystów. Dla przykładu mural poświęcony Korze stał się jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Warszawie, dlatego uważam, że takie rozwiązanie sprawdziłoby się również u nas - dodaje Torzecki.

Władze miasta chcą także, aby jeden z koncernów na tegorocznym festiwalu był w całości poświęcony twórczości Krzysztofa Krawczyka.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska