Spis treści
Jak wybrać choinkę na święta, gdy w domu jest kot? O tym warto pamiętać
W domu, w którym mieszkają futrzaki, powinniśmy zrezygnować z zakupu sztucznej choinki. Kot lubi podgryzać igły, dlatego najlepsze będzie żywe drzewko. Nawet gdy pupil zje kilka świeżych igieł, to w większości przypadków nic nie powinno mu się stać.
Niestety igły z tworzywa sztucznego najprawdopodobniej spowodują dużo większe szkody. Jeśli kot się naje plastiku, mogą pojawić się wymioty, biegunka, a nawet utrata równowagi czy perforacja jelita. Dlatego najbardziej odpowiedzialni właściciele często rezygnują z tradycyjnej choinki i wybierają świąteczne drzewka w nowoczesnej formie, które mają kształt choinki, ale są pozbawione igieł. Taką dekoracją można ozdobić ścianę i komodę. Można też pomyśleć o zakupie choinki na pniu, której korona będzie znajdował się poza zasięgiem futrzaka.
Jeśli jednak nie jesteśmy gotowi, żeby zrezygnować w tym roku z klasycznego świątecznego drzewka, to warto zadbać o to, by było one przede wszystkim stabilne. Najbardziej się sprawdzi choinka na solidnej podstawie, żeby kot łatwo nie mógł jej przewrócić. Wybierając na Boże Narodzenie żywe drzewko, warto zdecydować się na choinkę w donicy. Ścięte drzewko można umieścić w solidnym stojaku z miejscem na wodę, a dodatkowo warto je dociążyć kamieniami lub ziemią.
Dużą choinkę najlepiej dodatkowo zamocować do ściany, sufitu, framugi okna czy grzejnika, żeby kot jej nie przewrócił. Zadbajmy o to, żeby kot nie miał bezpośredniego dostępu do wody znajdującej się pod świątecznym drzewkiem. Najlepiej przykryć stojak choinkowy od góry, żeby kot nie mógł łatwo się do niej dostać.
Świąteczne dekoracje groźne dla zwierzaków. Jak zadbać w święta o bezpieczeństwo kota?
Podczas dekoracji domu bożonarodzeniowymi ozdobami powinniśmy pamiętać, że część z nich może być groźna dla kota.
Niektóre popularne rośliny bożonarodzeniowe są dla futrzaka niebezpieczne m.in.:
- gwiazda betlejemska (poinsecja) – biały sok, który wycieka ze środka po przełamaniu łodygi m.in. działa drażniąco na skórę, uczula i czasami wywołuje zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
- ostrokrzew – zarówno owoce, jak i kłujące liście spałaszowane przez kota, mogą podrażnić przewód pokarmowy i uszkodzić układ nerwowy;
- jemioła – spożycie zwłaszcza jej toksycznych białych owoców może zaszkodzić domowym czworonogom (m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty);
- cis – zjedzenie przez kota igieł rośliny może wywołać u zwierzaka zaburzenia pracy serca;
- sosna, jodła, świerk i daglezja – zlizywanie przez futrzaka żywicy, która pojawia się na powierzchni gałązek, może spowodować uszkodzenie kocich nerek.
Gotowe ozdoby z tych roślin koniecznie umieśćmy poza zasięgiem kotów, żeby nie narażać ukochanych mruczków na niebezpieczeństwo. Najrozsądniej najlepiej zrezygnować w domu ze świątecznych dekoracji z toksycznych roślin.
Jak dekorować choinkę, gdy masz w domu kota? Pamiętaj o zdrowiu futrzaka!
Podczas ubierania choinki na Boże Narodzenie kociarze muszą pamiętać przede wszystkim, że świąteczne ozdoby nie powinny stanowić potencjalnego zagrożenia dla pupila. Wybierajmy nietłukące ozdoby choinkowe m.in. z tworzywa sztucznego, drewna, papieru, ciasta, suszonych owoców czy masy solnej.
W domu zamieszkałym przez kota unikajmy ozdabiania świątecznego drzewka m.in.:
- anielskimi włosami – po zjedzeniu, mogą spowodować niedrożność jelit futrzaka;
- szklanymi bombkami – ich fragmenty mogą zranić kota i stanowić dla niego śmiertelne zagrożenie;
- girlandami i łańcuchami z tworzywa sztucznego;
- zawieszkami na plastikowym sznurku;
- dekoracjami z czekolady;
- piórami,
- ozdobami składającymi się z drobnych elementów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?