Jednoosobowe firmy mogą dostać wsparcie. Ile jest do wzięcia? Prawnik radzi

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Wsparcie jest przyznawane na okres 3 miesięcy, choć Rada Ministrów może przedłużyć ten czas (właściciel jednoosobowej firmy otrzymuje przelewem na konto).
Wsparcie jest przyznawane na okres 3 miesięcy, choć Rada Ministrów może przedłużyć ten czas (właściciel jednoosobowej firmy otrzymuje przelewem na konto). pasja1000 from Pixabay
Masz pytania do prawnika? Ślij je na: [email protected] Państwa wątpliwości odpowiada adwokat Tomasz Płachtej.

Prowadzę własną działalność gospodarczą, ale nie zatrudniam nikogo. Sytuacja w kraju i na świecie spowodowała, że znacznie spadły mi obroty. Czy mogę liczyć na jakieś wsparcie?

Specustawa zwana też tarczą antykryzysową przyznała różne formy pomocy, także osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Jedną z nich jest dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności, zawarte w art. 15zzc.

Dofinansowanie to przysługuje w sytuacji, gdy nastąpił spadek obrotów przez kolejne dwa dowolne miesiące (po 01.01.2020), w porównaniu do dwóch poprzednich miesięcy. Warunkiem jest jednak utrzymanie działalności przez okres finansowania i taki sam okres po zakończeniu korzystania z pomocy.

Wsparcie jest przyznawane na okres 3 miesięcy, choć Rada Ministrów może przedłużyć ten czas (właściciel jednoosobowej firmy otrzymuje przelewem na konto). Wypłaca je starosta, na mocy odpowiedniej umowy z nim zawartej, ale sam wniosek o takie dofinansowanie należy złożyć do PUP, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Kwoty dofinansowania są niewielkie, gdyż jest to tylko część minimalnego wynagrodzenia za pracę, w zależności od wielkości spadku obrotów. W przypadku spadku obrotów o 30 proc., dofinansowanie wynosi 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W przypadku spadku obrotów o 50 proc. jednoosobowa firma może liczyć na wsparcie w wysokości 70 proc. minimalnego wynagrodzenia, a jeśli spadek wynosi 80 proc. - 90 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Podkreślić należy, że mikrofirma może otrzymać dofinansowanie w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej nie zostały albo nie zostaną sfinansowane z innych środków publicznych. Może to znacznie utrudnić otrzymywanie takiego wsparcia, bo w tarczy przewidziano jeszcze inne formy pomocy celowej jak postojowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej (art. 15zq i 15zr) oraz zwolnienie z opłacania składek ZUS (art. 31 zo).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska