Już wkrótce ukaże się książka o działalności TSKN na Śląsku Opolskim

fot. archiwum prywatne
Redaktorami tekstu będącego dziełem wielu autorów są Zuzanna Donath-Kasiura odpowiedzialna za kulturę w TSKN oraz dr Rudolf Urban z “Pro Futury” (zdj.powyżej)
Redaktorami tekstu będącego dziełem wielu autorów są Zuzanna Donath-Kasiura odpowiedzialna za kulturę w TSKN oraz dr Rudolf Urban z “Pro Futury” (zdj.powyżej) fot. archiwum prywatne
Jedni otrą podczas lektury łzę wzruszenia, innych pobudzi ona do dyskusji o kondycji mniejszości.

Ciekawostka

Ciekawostka

W książce przygotowanej na 20-lecie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim znajdą się m.in. archiwalne zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia z jego historii. Jednym z ciekawszych jest fotografia dokumentująca spotkanie działaczy tworzącej się mniejszości Niemieckiej z kanclerzem Helmutem Kohlem po Mszy Pojednania w Krzyżowej w 1989 roku

Dzieło jest już praktycznie gotowe - cieszy się dr Rudolf Urban, współredktor tomu. - Książka została tak pomyślana, by prezentować wszystkie aspekty działań TSKN. Tekst jest dwujęzyczny i - z konieczności w syntetycznej formie - opisuje dorobek kulturalny, aktywność polityczną, osiągnięcia gospodarcze, zwłaszcza Fundacji Rozwoju Śląska oraz Związku Rolników Śląskich, mniejszościowe szkolnictwo, funkcjonowanie mediów, wreszcie duszpasterstwo.

Tom, którego redakcji podjęli się Zuzanna Donath-Kasiura i Rudolf Urban, jest dziełem wielu autorów, także spoza Śląska Opolskiego.

Thomas Urban, korespondent “Sueddeutsche Zeitung" w Warszawie opisał, jak mniejszość niemiecka żyjąca w Polsce jest postrzegana przez niemieckich polityków i społeczeństwo.

Dalsze rozdziały są dziełem dr Ewy Ganowicz z UO (polityka), dra Gerarda Kosmali z Uniwersytetu Wrocławskiego (spory pomnikowe), Zuzanny Donath-Kasiury (kultura), Rolanda Kuliga, byłego dyrektora Izby Gospodarczej Śląsk (działalność gospodarcza), Ireny Schudy i Bernarda Gaidy (szkolnictwo) oraz Brunona Kosaka (duszpasterstwo), a także Urbana Beckmanna (media mniejszości niemieckiej postrzegane w europejskiej perspektywie).

- To nie są artykuły, które starają się zadowolić wszystkich - zapewnia Rudolf Urban - są raczej subiektywną wizją autorów, którzy starali się ani nie pisać laurek, ani nie posypywać głów popiołem.

Raczej pobudzać czytelników do refleksji, a nierzadko pewnie i do dyskusji nad dorobkiem opolskich Niemców i ich kondycją. Całość otwiera mój artykuł przedstawiający pionierski okres funkcjonowania mniejszości od pierwszych prób integracji środowiska po powstanie I Zarządu TSKMN. Część historyczną uzupełniają wypowiedzi niektórych jego członków.

Perspektywy funkcjonowania Towarzystwa w przyszłości opisał jego lider, Norbert Rasch.

Zaletą książki są z pewnością historyczne zdjęcia i przywołane w niej archiwalia, łącznie z reprodukcją dokumentu, którym sąd 16 lutego 1990 roku zatwierdził legalne funkcjonowanie mniejszości. W tomie znalazły się też fotografie prezentujące bieżącą działalność Towarzystwa, pielgrzymki mniejszości niemieckiej na Górę św. Anny itp.

- Ukończone dzieło nie trafi jednak w styczniu do księgarń - przypomina Rudolf Urban - ponieważ książka została wydana z pomocą ministerialnej dotacji, nie jest przeznaczona do sprzedaży, lecz będzie rozdawana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska