Kadłub kandydatem do Europejskiej Nagrody Odnowy Wsi

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Witacz i tablica informacyjna wsi.
Witacz i tablica informacyjna wsi. Archiwum UMWO
Władze samorządu województwa zdecydowały, że w 14. edycji konkursu Opolszczyznę będzie reprezentowała Piękna Wieś Opolska z 2008 roku.

Kadłub bierze udział w Programie Odnowy Wsi od 2003r. Już w 2008 r. zasłużył na miano Pięknej Wsi Opolskiej.

- To prężnie rozwijające się sołectwo, które może pochwalić się realizacją projektów aktywizujących całą społeczność lokalną, współpracuje też z partnerami zewnętrznymi. Od wielu lat w sołectwie działa Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kadłub, aktywnie pozyskujące fundusze unijne na realizację projektów poprawiających jakość życia na wsi - informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Jednym z ciekawszych zrealizowanych przez mieszkańców wsi projektów jest otwarte „Muzeum bez Murów”. W tym muzeum nie ma nietykalnych eksponatów, a ludzie i przedmioty dają się poznać w naturalnym dla nich otoczeniu. Rzemieślnicy i artyści zapraszają do pracowni, gdzie można nabyć tradycyjne umiejętności i kupić tradycyjne produkty i dzieła twórczości ludowej.

Przez lata w sołectwie zrealizowano m.in. takie projekty jak: budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej, Dom Strażaka jako „Centrum Kulturalno-Rozrywkowe”, wyznaczenie trasy rowerowej „Ocalić od zapomnienia”, upamiętnienie „Choleraberg” - miejsca pochówku ofiar epidemii cholery, parking „Leśnik” - z miejscem do grillowania, wiatą i studnią, rekreacyjno-wypoczynkowy plac „Anioła Stróża”, cykliczna i już ponadregionalna impreza „Dni Kadłuba”, Centrum Sportowo-Rekreacyjne KADŁUBEK.

Sołectwo ma umowę partnerską z czeskim miastem Holice, utrzymuje także żywe kontakty z miastem Bandera (USA, Teksas), gdzie mieszkają potomkowie emigrantów z Kadłuba, współpracuje z sołectwami z Tyśmiennicy (Ukraina).

W 2016 roku odbędzie się 14. edycja konkursu o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE, którego celem jest wyróżnienie szczególnie wartościowych i wzorcowych procesów odnowy na obszarach wiejskich.

W poprzednich edycjach kandydatami z Opolszczyzny były: Kamień Śląski (2000 r.), Brożec (2002 r.), Żyrowa (2004 r.), Frączków (2006 r.), Kuniów (2008 r.), gmina Zdzieszowice (2010 r.), gmina Popielów (2012 r.) i gmina Gogolin (2014 r.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska