Kędzierzyńskie Śródmieście jak slumsy w Rio de Janeiro. Zabite płytami witryny, walące się kamienice, drzewa na dachach

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zobacz zdjęcia z kędzierzyńskiego Śródmieścia. Przewijaj kolejne slajdy.
Zobacz zdjęcia z kędzierzyńskiego Śródmieścia. Przewijaj kolejne slajdy. Tom
W ostatnich latach w kędzierzyńskim Śródmieściu wyburzono 20 budynków by poprawić jego estetykę. Ale wciąż wiele kamienic i domów kładzie się cieniem na wizerunku centrum miasta.

Kędzierzyńska starówka przed laty tętniła życiem. To tutaj znajdowały się najbardziej okazałe kamienice i najdroższe lokale handlowe. Z czasem handel przeniósł się jednak do innych części miasta.

Od tego czasu Śródmieście podupada. Dziś nie jest najlepszą wizytówką miasta. Kilka okazałych kamienic straszy swoim wyglądem. Tak jest m.in. z budynkiem przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bałtyckiej, gdzie kiedyś znajdował się słynny "złotnik" i sklep zoologiczny.

Fatalnie wygląda też kamienica na Grunwaldzkiej 26. Zabite płytami witryny przypominają slumsy. Na jednym z domów rośnie okazałe drzewo.

- Od lat staramy się poprawiać wizerunek Śródmieścia. Wyburzyliśmy tutaj już 20 różnych budynków, ale wciąż jest sporo do zrobienia - przyznaje Stanisław Węgrzyn, dyrektor Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych.

Miasto chciało wyburzyć m.in. kamienicę gdzie znajdował się wspomniany "złotnik". Ale nie zgodził się na to wojewódzki konserwator zabytków. Gmina będzie się od tej decyzji odwoływać.

Fatalnie wygląda także dom przy PSP nr 1. Okoliczni mieszkańcy przyznają, że mógłby służyć jako sceneria horroru.

Niektórzy mówią o nim nawet "upiorny dom". Problem polega na tym, że to nieruchomość prywatna, do której prawa mają osoby przebywające za granicą. W ostatnich miesiącach stał się jednym wielkim śmietniskiem.

Wiele sklepów w Śródmieściu w ostatnich latach zostało zamkniętych. Ich sytuację pogorszyła dodatkowo pandemia koronawirusa.

- Niestety, ale niektóre domy przy Grunwaldzkiej, niegdyś reprezentacyjnej ulicy miasta, dziś wyglądają jak slumsy w Rio de Janeiro - mówi Piotr Wysocki, mieszkaniec Śródmieścia. - Nie winię za to władz miasta, bo te starają się wyburzać stare domy. Ale wciąż wiele z nich wygląda fatalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska