Klęska mniejszości w mieście stolarzy. Nowy burmistrz Dobrodzienia i całkiem nowa rada miejska

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Przewrót w Dobrodzieniu - burmistrzem został Andrzej Jasiński (na zdjęciu w środku), który do rady miejskiej wprowadził aż 13 radnych ze swojego komitetu Nowy Dobrodzień.
Przewrót w Dobrodzieniu - burmistrzem został Andrzej Jasiński (na zdjęciu w środku), który do rady miejskiej wprowadził aż 13 radnych ze swojego komitetu Nowy Dobrodzień. KWW Nowy Dobrodzień
Mniejszość Niemiecka straciła kolejną rdzennie śląską gminę. W Dobrodzieniu wybory przegrała nie tylko rządząca burmistrz, ale do rady miejskiej wszedł tylko jeden kandydat mniejszości.

Mniejszość jest w szoku, ponieważ Dobrodzień uznawany był za jeden z jej bastionów.

To tutaj mieszka Bernard Gaida, szef Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

To Dobrodzieniem od 1991 roku rządzą kolejni burmistrzowie z Mniejszości Niemieckiej.

W tegorocznych wyborach rządzącą od 2006 roku burmistrz Różę Koźlik pokonał Andrzej Jasiński, doktor matematyki z Uniwersytet Opolskiego, który startował z własnego komitetu Nowy Dobrodzień.

W 15-osobowej radzie miejskiej jest aż trzynastu przedstawicieli Nowego Dobrodzienia, więc nowa siła polityczna przejmuje całą władzę w mieście stolarzy.

W radzie został tylko jeden przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej - obecny przewodniczący rady miejskiej Damian Karpinski.

Porażka Róży Koźlik to kolejny dowód na to, że powoli zanika zjawisko „mniejszościowych gmin”, w których kandydat MN byłby żelaznym faworytem.

W sąsiednich Zębowicach mniejszość cofnęła poparcie rządzącemu od 16 lat wójtowi Waldemarowi Czai, ale ten założył własny komitet i pokonał kandydata Mniejszości Niemieckiej, byłego wicewójta Edmunda Langosza.

W Oleśnie, które szczyci się tym, że jako pierwsze zarejestrowało stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej, TKSN stracił władzę w mieście już w 2006 roku (po wieloletnich rządach skompromitowanego burmistrza Edwarda Flaka).

W tym roku olescy Niemcy nie zdołali nawet wystawić kandydata na burmistrza.

Rządzący od 2006 roku w Oleśnie Sylwester Lewicki (sympatyzujący z PiS, ale startujący z własnego komitetu Ziemia Oleska) był jedynym kandydatem!

Mniejszość Niemiecka wygrała za to kolejny raz wybory do rady powiatu oleskiego i prawdopodobnie odzyska fotel starosty oleskiego - będzie nim Roland Fabianek, obecny wicestarosta.

Radłów jest na razie jedyną gminą w powiecie oleskim, w której wygrał kandydat Mniejszości Niemieckiej (rządzący od 2002 r. Włodzimierz Kierat).

Przez wiele kadencji było aż 5 takich mniejszościowych gmin (wszystkie oprócz rdzennie polskich: Praszki i Rudnik).

Teraz jeszcze aktualny burmistrz Gorzowa Śląskiego Artur Tomala ma szansę na reelekcję, ale musi zmierzyć się w drugiej turze z byłym wicestarostą Kryspinem Nowakiem (kiedyś SLD, teraz startuje z komitetu Działamy Lokalnie).

FLESZ - Po wyborach samorządowych 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska