Kolejne sensacyjne odkrycie pod rynkiem w Kietrzu! Dwie studnie i pozostałości starego ratusza

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Podczas generalnej przebudowy kietrzańskiego Rynku robotnicy natrafili między innymi na tę średniowieczną studnię.
Podczas generalnej przebudowy kietrzańskiego Rynku robotnicy natrafili między innymi na tę średniowieczną studnię. umig Kietrz
Podczas robót budowlańcy natknęli się na dwie studnie: średniowieczną kamienną oraz z XIX wieku, zbudowaną z cegły klinkierowej. Odsłonięto też fundamenty starego ratusza i znaleziono figurę, najprawdopodobniej świętego Mateusza.

- Nigdy bym się nie spodziewała, że stąpając po naszym rynku, stąpam po tak ciekawych rzeczach - uśmiecha się Maria Małkiewicz z Kietrza. - Mam tylko nadzieję, że żadne z odkryć nie zostanie znowu zasypane.

Podczas robót budowlańcy natknęli się na dwie studnie:

  • średniowieczną kamienną
  • oraz z XIX wieku, zbudowaną z cegły klinkierowej.

Dzięki remontowi odsłonięto też fundamenty starego ratusza i znaleziono pod płytą Rynku figurę, najprawdopodobniej świętego Mateusza, która leżała 40 centymetrów pod asfaltową nawierzchnią.

- Zaginęła ona około 1946 roku, ludzie mówili, ze ktoś ją ukradł, porwał, a tu się okazuje, że najprawdopodobniej przeleżała przez te wszystkie lata pod rynkiem - mówi Krzysztof Łobos, burmistrz Kietrza.

Figura jest już w pracowni konserwatorskiej w Opolu i po niezbędnych pracach wróci na kietrzański Rynek, na kolumnę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, obok trzech pozostałych ewangelistów.

Z kolei fundamenty starego ratusza zostaną, zgodnie z projektem zasypane i oznaczone na nowej płycie rynku kostką innego koloru, niż pozostała cześć placu, lub tak zwanymi kocimi łbami.

Nie wiadomo natomiast do końca, co stanie się z pozostałymi znaleziskami.

- Jeden z pomysłów jest taki, by studnię średniowieczną nakryć specjalną pancerną płytą, tak by wszyscy mogli ją podziwiać, albo wyciągnąć ją ponad powierzchnię rynku, co też będzie atrakcją turystyczną - mówi burmistrz Łobos.

Studnia dziewiętnastowieczna ma wrócić do wyglądu sprzed drugiej wojny światowej, czyli zostanie założona na niej ręczna pompa.

- Ale to wszystko zależy od decyzji konserwatora zabytków - zaznacza Krzysztof Łobos.

Wielki remont rynku ruszył w 2017 roku. Robotnicy wymienią między innymi wszystkie instalacje przebiegające pod głównym placem w Kietrzu, wyłożą go kostką bazaltową, zbudują alejki spacerowe, postawią nowe oświetlenie, zbudują chodnikową fontannę, zrobią nowe nasadzenia, posieją trawę, zamontują elementy małej architektury oraz ławeczki i kosze na śmieci.

- Teraz trwają prace ziemne związane z wykonywaniem wszystkich instalacji - informuje Karol Maryszczak z Urzędu Miasta i Gminy w Kietrzu.

Zakończenie prac planowane jest na koniec 2019 roku. Ich koszt to ponad 4,38 mln zł, z czego ponad 2,22 mln pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej, a ściślej mówiąc z europejskiego funduszu rozwoju regionalnego w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa opolskiego na lata 2014-2020.

Zobaczcie animowane infografiki pokazujące przebieg wszystkich autostrad w Polsce, ich płatne odcinki, ceny i fragmenty w budowie. Kliknij i zobacz poszczególne drogi >>>

Autostrady w Polsce: Ile mają kilometrów? [MAPY, WIZUALIZACJ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska