Kopice. Jeden z najpiękniejszych zabytków Opolszczyzny będzie miał nowego właściciela? Kto chce kupić pałac w Kopicach?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Pałac w Kopicach, jeden z najpiękniejszych zabytków Opolszczyzny, może mieć nowego właściciela. Jego kupieniem zainteresowany jest Czesław Chester Adamowicz, Polak z amerykańskimi korzeniami.

Chester Adamowicz potwierdził Nowej Trybunie Opolskiej, że jest zainteresowany nabyciem zrujnowanego pałacu i ponad 50 hektarowego zabytkowego parku.

- Umowa miała być zawarta 10 grudnia. Z powodu braku odpowiedzi Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na moją propozycję planu zagospodarowania zabytku przesunięto to na 29 stycznia – mówi Chester Adamowicz. – Nie jestem amatorem. Znam dobrze tematykę zabytków i przepisy, które tego dotyczą. Chciałbym, aby wizja rewitalizacji pałacu w Kopicach wojewódzkiego konserwatora zabytków zgadzała się z moją wizją przynajmniej w 98 procentach. Jeśli tak będzie, to się dogadamy i kupię pałac. Jak nie, to nie kupię.

Elżbieta Molak, wojewódzki konserwator zabytków w Opolu potwierdza, że prowadzi korespondencję z Adamowiczem.
- Nabywca obiektu zabytkowego nie potrzebuje żadnych deklaracji czy zapewnień wojewódzkiego konserwatora zabytków, aby przystąpić do umowy kupna – komentuje Elżbieta Molak. - Pan Adamowicz złożył u nas pismo i dostał odpowiedź. Chciał dopytać o pewne rzeczy, więc na to też odpisaliśmy. To korespondencja grzecznościowa, po prostu wyjaśniliśmy uwarunkowania, jakie są w tym przypadku. Nasz urząd zgodnie z prawem nie może wydać żadnej decyzji czy wiążących zaleceń osobie, która nie jest właścicielem albo pełnomocnikiem właściciela nieruchomości zabytkowej.

Tak niszczeje pałac Schaffgotschów w Kopicach

- Oczywiście mogę zakupić pałac bez zgody wojewódzkiego konserwatora, ale mam bardzo różne doświadczenia z poprzednich inwestycji. Dlatego chciałem zaoszczędzić sobie czasu, zdrowia i nerwów na „kołatanie” do drzwi urzędu konserwatora w każdej sprawie – odpowiada Chester Adamowicz.

Pałac w Kopicach jako trwała ruina?

W swoim pierwszym wystąpieniu przedsiębiorca napisał, że jego celem nie jest odbudowa pałacu, jak to przynajmniej zapowiadali poprzedni zainteresowani nabyciem. Chce wykorzystać niektóre fragmenty budowli, np. skrzydło wschodnie, i zaadaptować je na cele kulturalne jako trwałą ruinę.

- Dopytywał, czy będzie na niego nałożony obowiązek odbudowy pałacu. Otrzymał od nas informację, jakie są uwarunkowania dotyczące tego obiektu – tłumaczy Elżbieta Molak.

Pałac w Kopicach od 2008 roku należy do dużej firmy Zarmen z Chorzowa, choć obecnie jest wydzielony do osobnej spółki. W 2017 roku pałac miała kupić spółka Globucore Luxembourg, ale ostatecznie projekt okazał się mydlaną bańką. Obiekt jest dozorowany, ale właściciel od lat nie prowadzi tam żadnych prac.

Opolski Urząd Konserwatora Zabytków zapowiada, że w najbliższym czasie wyda właścicielowi pałacu w Kopicach decyzję nakazującą przeprowadzenie niezbędnych, ale też kosztownych prac zabezpieczeniowych. Jeśli dojdzie do sprzedaży pałacu, decyzja będzie obowiązywać nabywcę.

Czesław Adamowicz jest Polakiem, który długi czas spędził w Stanach Zjednoczonych. W 2003 roku wrócił do Polski, kupił niewielki pałac w Kaleniu na Mazowszu i wyremontował go na siedzibę mieszkalną. W 2009 roku kupił zrujnowany pałac w Gorzanowie w Kotlinie Kłodzkiej, ale po 3 latach odsprzedał go kolejnej osobie. Kupieniem Kopic był zainteresowany już w 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska