Koronawirus w Polsce - statystyki. Zachorowania według płci, wieku. Śmiertelność COVID-19 w różnych grupach, struktura zachorowań

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Główny Inspektorat Sanitarny podał dane dotyczące zachorowań na koronawirusa według płci i wieku. Statystyki są zaskakujące.

Koronawirus. Kto częściej choruje?

W Polsce z powodu koronawirusa chorują częściej kobiety niż mężczyźni. Obecnie płeć żeńska to 55,2 proc. wszystkich zachorowań, mężczyźni stanowią 44,8 proc.

Koronawirus. Gdzie dochodzi do zakażeń?

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował także statystyki dotyczące tego, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń.

Aż 30,1 proc. stanowią zachorowania poprzez kontakt z koronawirusem w szpitalu lub przychodni. Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia.

Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 6,6% stanowią zachorowania w domach pomocy społecznej, co wskazuje na pilną konieczność przestrzegania procedur i umiejętne używanie dostępnych środków ochrony indywidualnej.

Na Opolszczyźnie przypadki przedostania się koronawirusa do ośrodka dla osób starszych lub schorowanych miał miejsce w DPS-ie w Jakubowicach oraz w ZOL-u w Ozimku.

Z innych danych wynika, że szczególnie trudna sytuacja jest na Mazowszu (prawie połowa zachorowań poprzez kontakt w szpitalu i ponad połowa w DPS).

Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 istotne znaczenie mają przypadki (35,5%) pochodzące z kwarantanny. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 27,8% stanowią przypadki pochodzące z transmisji lokalnej w społeczeństwie. Oznacza to, że zarazić można się np. od przypadkowej osoby napotkanej w sklepie.

Szczegółową strukturę zakażeń obrazują infografiki.

Nowy mammograf w gnieźnieńskim szpitalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie