Krapkowice będą miały nowy herb, flagę i pieczęć

Redakcja
Z lewej strony znajduje się aktualny herb Krapkowic, używany od lat 60. Po prawej stronie: herb zaprojektowany od nowa przez instytut.
Z lewej strony znajduje się aktualny herb Krapkowic, używany od lat 60. Po prawej stronie: herb zaprojektowany od nowa przez instytut.
Gmina rozpoczęła prace nad uporządkowaniem spraw dotyczących wyglądu i używania znaków urzędowych.

W najbliższym czasie herb Krapkowic zmieni swoją szatę graficzną.

- W związku z zamiarem nowelizacji Statutu Gminy Krapkowice przez radnych, rozpoczęliśmy prace nad uporządkowaniem spraw dotyczących wyglądu i używania znaków urzędowych, jakimi są herb, flaga i pieczęć Krapkowic - wyjaśnia Harald Brol, sekretarz miasta.

Przyjęcie herbu miejskiego podlega określonej procedurze. Najpierw jego wzór opiniuje Komisja Heraldyczna, potem zatwierdza go Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a następnie po tych decyzjach projekt przyjmowany jest uchwałą rady miejskiej.

- Taka procedura jest konieczna, aby zapewnić znakowi poprawność, czyli zgodność z wymogami heraldyki oraz by stworzyć poprawne oznakowanie i odróżnić go od innych herbów - kontynuuje Harald Brol.

Herb miejski jest znakiem urzędowym, co oznacza, że po zatwierdzeniu nie wolno wprowadzać w nim zmian. Komisja Heraldyczna stara się ujednolicać wszystkie nowe wzory herbów terytorialnych, zalecając stosowanie tarczy hiszpańskiej, o półokrągłym zakończeniu. Ujednolicenie tego kształtu w przypadku herbów ziemskich ma na celu stworzenie w miarę jednolitego oznakowania w całej Polsce oraz odróżnienie herbów terytorialnych (od szlacheckich).
- Nasz dotychczasowy herb nie został zatwierdzony i odbiega od wymogów heraldycznych stawianych znakom terytorialnym - wyjaśnia sekretarz gminy Krapkowice. - Także nasza flaga z herbem na żółto-niebieskim tle otrzymała negatywną opinię Komisji Heraldycznej. Dlatego powinniśmy na nowo opracować wzór herbu i zwrócić się do Komisji Heraldycznej o opinię.

Jak zastrzega Harald Brol, wprowadzenie nowego herbu nie oznacza, że natychmiast stracą ważność dotychczas używane symbole herbowe. Nowy herb wprowadzany będzie sukcesywnie, aby nie generować dodatkowych kosztów.

Powołana w 2000 roku komisja Heraldyczna to organ opiniodawczo-doradczy ministra do spraw administracji publicznej, który zajmuje się opiniowaniem wzorów herbów, flag i innych symboli jednostek samorządu terytorialnego, opiniowaniem i przygotowaniem projektów wzorcowych aktów prawnych związanych z ustanawianiem insygniów władzy państwowej, herbów, flag, emblematów i innych znaków i symboli związanych z heraldyką i weksylologią oraz udzielaniem konsultacji władzom i organom administracji publicznej w dziedzinie właściwego używania insygniów władzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska