Krzyż pokutny z Wierzbięcic. Kierowca zniszczył, muzealnicy naprawili

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Muzeum Powiatowe w Nysie
W Muzeum Powiatowym w Nysie zakończyła się rekonstrukcja i konserwacja kamiennego, średniowiecznego krzyża ze wsi Wierzbięcice. Jest pamiątką morderstwa, dokonanego w mrocznych czasach średniowiecza.

W pierwszej połowie 2020 roku nieuważny kierowca jadący drogą krajową 40 z Nysy do Prudnika, w Wierzbięcicach wypadł z trasy i uderzył w ogrodzenie.

Przy okazji złamał samochodem kamienny krzyż, który od niepamiętnych czasów był wkopany przy drodze.

Ponieważ był to jeden ze średniowiecznych krzyży pokutnych wpisanych do rejestru zabytków, konserwator wojewódzki nakazał zarządcy drogi dokonanie jego konserwacji i odtworzenia. I tak pomnik z kamienia trafił do pracowni konserwatorskiej muzeum w Nysie.

- Krzyż został oczyszczony, sklejony, uzupełniono w nim ubytki – mówi Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie. – Zgodnie z sugestią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozostanie w naszym muzeum jako depozyt, bo stare miejsce nie jest dla niego bezpieczne i odpowiednie. Jeśli jednak mieszkańcy Wierzbięcic będą chcieli go wyeksponować u siebie, to zwrócimy zabytek. Na razie trafi do lapidarium na naszym dziedzińcu czyli na wystawę kamiennych pamiątek.

Kolos z Wierzbięcic

Krzyż trzeba było najpierw wykopać i wtedy okazało się, że nad powierzchnię ziemi wystawała niewielka część. Całość ma prawie 2 metry długości i waży 600 kilogramów. Zrobiono go z kawałka miejscowego marmuru, pewnie przywiezionego ze Sławniowic.

Jak opowiada dyrektor Edward Hałajko – krzyż z Wierzbięcic to pamiątka średniowiecznego zwyczajowego prawa karnego, stosowanego na Śląsku.

Sprawca zabójstwa, który chciał uniknąć zemsty, mógł zawrzeć kontrakt z rodziną ofiary. Wypłacał jej odpowiednie odszkodowanie, ponosił koszty procesu i pogrzebu, a nawet wnosił ofiarę dla miejscowego kościoła. Zwyczajowo też fundował krzyż umieszczany często w miejscu zbrodni, na jej pamiątkę.

Jakie dokładnie były okoliczności ufundowania pomnika z Wierzbięcic, tego nie wiemy. Nie zachowały się żadne dokumenty w tej sprawie, nie ma nawet miejscowych legend czy opowieści.

Na krzyżu jest wyryta data 27 marca 1623, ale musi ona upamiętniać inne, późniejsze wydarzenie, bo bez wątpienia krzyż z Wierzbięcic jest znacznie starszy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska