Krzyż Wolności i Solidarności dla Gerarda Żakowskiego z Olesna

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Gerard Żakowski mieszka w Oleśnie od 1982 roku. W stanie wojennym był internowany za działalność.
Gerard Żakowski mieszka w Oleśnie od 1982 roku. W stanie wojennym był internowany za działalność. Archiwum prywatne
Gerard Żakowski z Olesna został odznaczony przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosława Szarka, Krzyżem Wolności i Solidarności.

Jest to odznaczenie państwowe, przyznawane przez prezydenta Polski na wniosek prezesa IPN opozycjonistom, którzy walczyli przeciw dyktaturze komunistycznej w PRL-u.

Gerard Żakowski odebrał Krzyż Wolności i Solidarności w sali reprezentacyjnej Muzeum Częstochowskiego. - To miłe, że ktoś po latach pamiętał o mnie - mówi opozycjonista z Olesna.

59-letni Gerard Żakowski urodził się w Szczecinie. Jest absolwentem wychowania plastycznego na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie.

W 1982 r. został nauczycielem w Oleśnie i u nas zamieszkał. Opozycjonistą został już w trakcie studiów. Był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na uczelni w Częstochowie. W listopadzie 1980 roku wziął udział w proteście zorganizowanym w klubie „Ikar”.

W latach 1980-1981 współredagował podziemny biuletyn solidarnościowy „Igła”. W 1981 r. był współzałożycielem Studenckiego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. 16-18 lutego 1981 r. współorganizował strajk okupacyjny na WSP. Był jednym z inicjatorów wiecu w obronie więźniów politycznych zorganizowanego 25 maja 1981 r. w Częstochowie.

W listopadzie i grudniu 1981 r., podczas strajku okupacyjnego w WSP, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Strajkowego. Wydział III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Częstochowie inwigilował go jako „wroga władzy ludowej”.

35 lat temu, kiedy ogłoszono stan wojenny, władze nie zapomniały o nim. Został internowany. W Ośrodkach Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu i Nowym Łupkowie był zamknięty od 13 grudnia 1981 r. do 29 kwietnia 1982 r.

Po zwolnieniu przez jakiś czas miał wilczy bilet i był pozbawiony możliwości wykonywania zawodu nauczyciela.

W 1982 r. trafił do Olesna. Do 1985 r. uczył plastyki w szkole podstawowe nr 3.

W Oleśnie nie zrezygnował z działalności opozycyjnej. W listopadzie 1984 r. zbierał podpisy pod protestem do władz po zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki.

W latach 1985-1990 pracował w muzeum w Oleśnie. Od 1988 r. jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Oleskiej. Od 1990 r. ponownie uczył plastyki w oleskich szkołach.

W 1998 r. został kierownikiem Urzędu Rejonowego w Oleśnie. Później rozpoczął pracę w Opolu. Najpierw na stanowisku kierownika oddziału paszportów w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, następnie przez 10 lat jako naczelnik wydziału komunikacji w Urzędu Miasta Opola.

- Jestem dumny z tego odznaczenia, ale już go nie mam. Oddałem w szczytnym celu na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówi Gerard Żakowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska