Kurier zakaził się koronawirusem? Szef może za to słono zapłacić. Prawnik radzi

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Pexels from Pixabay
Boisz się, jak koronawirus wpłynie na twoje sprawy osobiste i zawodowe? Masz pytanie? Ślij je na: [email protected] Odpowiedzi udzieli mec. Tomasz Płachtej.

Tomasz: Pracuję w firmie kurierskiej i każdego dnia odwiedzam dziesiątki ludzi. Boję się, że zarażę się koronawirusem. Czy, jeśli zachoruję, mój szef będzie ponosił za to odpowiedzialność?

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy należy do podstawowych obowiązków pracodawcy (art. 94 kp). Ponadto szef musi prowadzić systematyczne szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które powinny również uwzględniać indywidualne przeciwwskazania do pracy, wynikające m.in. ze stanu zdrowia lub skłonnościami pracownika, a także z okoliczności w jakich wykonywana jest praca.

Wniosek jaki się przez to nasuwa jest zatem taki, że to pracodawca powinien zatroszczyć się o właściwy ubiór ochronny i środki bezpieczeństwa, aby pracownik uniknął zarażenia. Niedopełnienie powyższego obowiązku daje pracownikowi prawo do zaprzestania wykonywania pracy, oddalenia się z miejsca, gdzie powinna być ona wykonywana, a także rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym.

Pamiętać należy, że zaniedbanie powyższego obowiązku przez pracodawcę zagrożone jest konsekwencjami karnymi (art. 220 kk i art. 238 kp.), a także cywilnymi (art. 415 i n. kc w zw. z art. 300 kp).

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy i doznał szkody w postaci uszczerbku na zdrowiu lub rozstroju zdrowia, może żądać od swego pracodawcy świadczeń odszkodowawczych na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Zasadnicze znaczenie mają tu przepisy określające odpowiedzialności za czyn niedozwolony. Zgodnie z art. 444 § 1 i 2 kc, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.

Na żądanie poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na pokrycie kosztów leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Ponadto pracownik może żądać od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę – ból i cierpienia psychiczne (art. 445 § 1 kc).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska