Lhoist z Tarnowa Opolskiego odbierze dziś koncesję na wydobywanie wapieni i margli

Edyta Hanszke
Produkty z Tarnowa Opolskiego trafiają na rynek polski, ale także na Ukrainę i do Finlandii.
Produkty z Tarnowa Opolskiego trafiają na rynek polski, ale także na Ukrainę i do Finlandii. archiwum firmy
W uroczystości, która odbędzie się w Warszawie, weźmie udział król Belgii Filip I. Główna siedziba koncernu mieści się właśnie w Belgii. Koncesje dla opolskiej firmy wydaje marszałek województwa.

Uroczyste wręczenie Zakładom Wapienniczym Lhoist S.A. koncesji na wydobycie wapieni i margli dla przemysłu wapiennego (kopalina główna) oraz wapieni i margli dla przemysłu cementowego (kopalina towarzysząca) ze złoża Tarnów Opolski – Wschód położonego na terenie miejscowości: Kamień Śląski, gmina Gogolin oraz Otmice, Poznowice i Siedlec, gmina Izbicko odbędzie się dziś w Warszawie. Weźmie w nim udział JKM król Belgii, Filip I. KOncesję opolskiej firmie wyda marszałek województwa.

- Zgodnie z polskim prawem wydobywanie kopalin jest procesem koncesjonowanym - wyjaśnia Henryk Malisz, menedżer d. zarządzania nieruchomościami z ZW Lhoist w Tarnowie Opolskim. - Ponieważ pokłady, z których korzystaliśmy kończą się od 2005 roku prowadziliśmy prace badawcze, poszukują złóż do dalszej eksplatacji. Zarejestrowaliśmy takie złoże w Państwowym Instytucie Geologicznym i rozpoczęliśmy starania o możliwość jego eksploatacji.

Złoże Tarnów Opolski - Wschód jest położone kilka kilometrów na wschód od obecnego złoża. Obejmuje obszar 560 ha, a 3/4 z jego powierzchni znajdują się na terenie gminy Izbicko, pozostała część na terenie gminy Gogolin.

To jedno z większych złóż w Polsce. Dla porównania obecnie eksploatowane zajmowało obszar 180 ha. - Według ocen geologów są to bardzo dobrej jakości zboża, co będzie miało istotny wpły na jakość naszych produktów - dodaje Henryk Malisz

W przyszłym roku firma zamierza przygotowywać się do korzystania z nowego złoża, a eksploatację rozpocznie w II kwartale 2017 roku w pobliżu Otmic. Kamień wapienny pod odstrzale będzie tam rozdrabiany i transportowany specjalnie wybudowanym taśmociągiem o długości 5 km szerkości 1,2 m do zakładu w Tarnowie Opolskim.  

lhosit

- Nowe złoże zapewni funkcjowanie naszego zakładu przez kolejne lata - wyjaśnia Henryk Malisz. - Szacujemy, że zasoby wystarczą na ok. 50 lat. Początkowo rocznie planujemy wydobywać 2 mln ton kamienia wapiennego, a docelowo 3 mln ton. Wszytsko zależy od rynku zbytu - dodaje Henryk Malisz.

ZW Lhoist w Tarnowie Opolskim produkują produkty wapienne dla budownictwa, przemysłu chemicznego, hutnictwa (wykorzystywane przy topieniu stali), rolnictwa (nawozy, komponenty do pasz), gornictwa (dodatek do pyłów przeciwwybuchowych), przemysłu papierniczego, szklarskiego, sorbenty do osiarczania spalin w elektrowniach. W związku z rozbudową Elektrowni Opole Lhoist ma nadzieję na poszerzenie zbytu tych surowców.

Produkty z Tarnowa Opolskiego trafiają na rynek polski, ale także na Ukrainę i do Finlandii.

 W związku z rozpoczęciem eksploatacji nowego złoża firma zwiększy zatrudnienie o kilkanaście osób. Obecnie w zakładzie produkcyjnym w Tarnowie Opolskim spółka zatrudnia 150 osób. Znajduje sie tu także główna siedziba spółki, do której należą zakładay w Górażdżach, Wojcieszowie na Dolnym Śląsku i w Częstochowie. Do Grupy Lhoist należy też Lhoist Bukowa w województwie świętokrzyskim.

Od 1996 roku Zakłady Wapiennicze są częścią Lhoist Group, czerpiąc z  blisko dwóch wieków tradycji i doświadczenia w produkcji wapna i wyrobów wapienniczych. W Polsce grupa zatrudnia ponad 550 pracowników w 5 zakładach produkcyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska