Ludowcy nie spoczywają na laurach, myślą o kolejnych wyborach. Mają konkretne pomysły

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Polskie Stronnictwo Ludowe podczas konferencji prasowej podsumowało wybory do parlamentu. Jednocześnie ludowcy poinformowali, że już pracują na jak najlepszy wynik w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Na zdjęciu (od lewej): Miłosz Komarnicki, Stanisław Rakoczy, Marcin Oszańca i Antoni Konopka.
Polskie Stronnictwo Ludowe podczas konferencji prasowej podsumowało wybory do parlamentu. Jednocześnie ludowcy poinformowali, że już pracują na jak najlepszy wynik w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Na zdjęciu (od lewej): Miłosz Komarnicki, Stanisław Rakoczy, Marcin Oszańca i Antoni Konopka. Milena Zatylna
Polskie Stronnictwo Ludowe jest zadowolone z wyniku wyborów do parlamentu. Teraz ludowcy skupiają się już na przyszłorocznych wyborach samorządowych. Wśród najważniejszych kwestii dla regionu, nad którymi należy pracować, wymieniają m.in. depopulację, wzmocnienie samorządów i rozwój gospodarczy Opolszczyzny. Mają na to swoje pomysły.

- Polityka to maraton. W tym czwórboju wyborczym, który mamy w Polsce, są dyscypliny, które są sztandarowymi naszymi dyscyplinami i są nimi wybory samorządowe – podsumowuje Marcin Oszańca, prezes PSL na Opolszczyźnie. - W wyborach parlamentarnych zdobyliśmy bardzo dobry wynik, rekordowy w województwie opolskim. Ale również trzeba wspomnieć o fenomenalnym wyniku naszego koalicjanta, Polski 2050.

Marcin Oszańca przyznaje też, że jest bardzo dumny ze swojego indywidualnego rezultatu.

- Ponad 7200 głosów z drugiego miejsca, to jest wynik, który wcześniej normalnie dawał mandat. Brakło 500 głosów – mówi lider opolskich ludowców. - Od poniedziałku jako PSL pracujemy nad wyborami samorządowymi. Na tym też skupiła się kampania wyborcza do parlamentu. Jest wiele spraw, do rozwiązania tu, na miejscu. O to będziemy walczyć.

Do najważniejszych problemów w województwie opolskim, którymi trzeba jak najszybciej się zająć, według PSL są: depopulacja (pomysłem na zwiększenie liczby mieszkańców województwa jest np. przyłączenie Raciborza do Opolszczyzny), rozwój gospodarczy, rozwój infrastrukturalny, wzmocnienie Opola jako centrum województwa.

- Trzeba utrzymać województwo opolskie, bo w kampanii wyborczej kilkakrotnie wybrzmiało, że są politycy PiS i Konfederacji, którym wcale na sercu nie leży to, by województwo opolskie przetrwało – wyjaśnia lider PSL.

Natomiast w kontekście całego kraju najistotniejsze jest, aby opozycji demokratycznej udało się stworzyć rząd pojednania narodowego i przywrócić w Polsce wspólnotę.

- Ponadto najważniejsze cele tego rządu, to odzyskanie środków Krajowego Planu Odbudowy, co powinno się wydarzyć niezwłocznie po zaprzysiężeniu. Kolejne problemy do rozwiązania, to służba zdrowia - skrócenie kolejek do lekarzy, oddłużenie szpitali powiatowych i reforma edukacji – wymienia Marcin Oszańca.

Stanisław Rakoczy, prezes honorowy PSL podkreśla, że bardzo ważne jest zrealizowanie kampanijnego postulatu Trzeciej Drogi, czyli przywrócenie samorządom należnego im miejsce na politycznej scenie Polski.

- Samorządy zostały przez 8 lat niesamowicie osłabione, kompetencyjnie i finansowo, trzeba zrobić wszystko, by co najmniej wrócić do stanu poprzedniego – mówił Rakoczy.

Z kolei Antoni Konopka, wiceszef opolskich ludowców w celu wzmacniania samorządów proponuje, żeby w regionie był jeden gospodarz.

- Tym gospodarzem powinien być właśnie marszałek, współpracujący z mocnymi samorządami gmin, powiatów i sołectw – wyjaśnia Konopka. - Nie ma potrzeby utrzymywania podwójnych struktur. Wojewoda powinien odpowiadać tylko za sprawy bezpieczeństwa i zgodności z prawem.

PSL opowiada się również za wzmocnieniem sołectw.

- Za tym, aby dysponowały własnymi środkami, miały własne konto i pozyskiwały pieniądze jak organizacje pozarządowe. Miały możliwość pozyskiwania odpisu od podatku od osób fizycznych – wyliczał Antoni Konopka. - Sołtys powinien być pracownikiem administracji samorządowej, opłacanym i zatrudnionym.

Ludowcy będą także walczyć o przywrócenia środków, które zostały zabrane z obszarów wiejskich w ramach wspólnej polityki rolnej i przesunięte na płatności obszarowe.
PSL chce, aby pieniądze te były wydawane na inwestycje infrastrukturalne, czyli na budowę kanalizacji, wodociągów, dróg czy świetlic.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska