Majsterklepki z Politechniki Opolskiej najlepsi na ifm Hackathon 2019

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Gala rozdania nagród podczas ifm Hackathon 2019.
Gala rozdania nagród podczas ifm Hackathon 2019. PNT
„Majsterklepki” z Politechniki Opolskiej, SENSO z Politechniki Śląskiej i Melta Force z Politechniki Opolskiej - zajęli kolejne miejsca w 36-godzinnym maratonie dla inżynierów zorganizowanym przez opolską firmę ifm ecolink.

Dziesięć studenckich zespołów (3-4-osobowych) zmierzyło się w pierwszej edycji hackathonu organizowanego przez opolską firmę ifm ecolink, zajmującą się projektowaniem i produkcją czujników przemysłowych.

- W 24 godziny po uruchomieniu portalu do rejestracji mieliśmy już komplet chętnych, co świadczy o dużym zainteresowaniu naszą propozycją. W sumie udział wzięło 39 zawodników, głównie z Politechniki Opolskiej i jeden zespół z Politechniki Śląskiej, z kierunków: automatyka - robotyka, elektronika przemysłowa i mechatronika - wyjaśniał Piotr Graca z ifm ecolink, koordynator wydarzenia, absolwent PO.

Zadanie polegało na napełnieniu i opróżnieniu zbiornika z wodą przy pomocy sterowanej zdalnie pompy i zaworu. Uczestnicy musieli opracować do tego oprogramowanie (software) i przygotować urządzenie (hardware) do sterowania w odpowiednim zadanym przez organizatorów konkursu momencie.

- Najtrudniejsze było połączenie tych dwóch części zadania i próba sterowania rzeczywistym obiektem przemysłowym - zauważył Piotr Graca.

Na pierwszym etapie - prezentacji działania urządzenia - najwyższą liczbę punktów uzyskiwało się za najdokładniej zrealizowane zadanie. W kolejnym - zespoły prezentowały komisji oceniającej swój prototyp. Na końcu odpowiadały na pytania przedstawicieli firmy.

Na wykonanie zadania uczestnicy mieli 36 godzin. Wystartowali w piątek, a w sobotę popołudniu prezentowali efekty swojej pracy. Wieczorem ogłoszono wyniki. I miejsce zajął zespół „Majsterklepki” z Politechniki Opolskiej, II - SENSO z Politechniki Śląskiej, III - Melta Force z Politechniki Opolskiej.

Andrzej Durdyń, członek zarządu ifm ecolink w Opolu podkreślił, że celem hacathonu jest poznanie potencjału tkwiącego w przyszłych opolskich inżynierach i zachęcenie wybranych osób do podjęcia współpracy z firmą. -

Obok zakładu produkcyjnego mamy w Opolu centrum badawczo-rozwojowe, w którym obecnie zatrudniamy 35 inżynierów i chcemy co roku zwiększać ten zespół o kolejnych dziesięć osób, łącznie nawet do 100. Rozwiązania wypracowane przez naszych inżynierów są potem wdrażane do produkcji i oferowane klientom. Dla absolwentów kierunków technicznych to szansa na rozwojową pracę, w dodatku na miejscu - podkreślił Andrzej Durdyń.

Dla zwycięzców ifm hackathonu przewidziano atrakcyjne nagrody: vouchery o łącznej kwocie 10 tys. zł, zagraniczny wyjazd do Norymbergii na imprezę SPS IPC Drives 2019 oraz propozycje staży lub praktyk.

W ramach przygotowań do zmagań firma zorganizowała wcześniej wydarzenie towarzyszące „ifm WarmUp!” - dwudniową „rozgrzewkę” przed maratonem, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z rozwiązaniami systemowymi i narzędziami programistycznymi, z których uczestnicy korzystali podczas maratonu.

Dla uczestników przygotowano też posiłki i strefę relaksu.

Przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że chcieliby kontynuować taki maraton co dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska