Mały przedszkolak - Duże możliwości. Opolanie pytają - część II

Natalia Popczyk
Natalia Popczyk
fot. sxc
W ramach projektu "Mały przedszkolak - wielki człowiek" uruchomiliśmy specjalną infolinię.

Pytania, dotyczące otwierania własnych punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego, można kierowac na numer 0 880 26 65 65.

- Jaka jest różnica między punktem przedszkolnym, a zespołem wychowania przedszkolnego?
- Placówki te różnią się od siebie przede wszystkim czasem pracy. W zespołach wychowania przedszkolnego zajęcia prowadzone są w niektóre dni tygodnia, minimum 3 godziny w ciągu jednego dnia i minimum 12 godzin w ciągu tygodnia.
Czym liczniejsza jest grupa, tym czas trwania zajęć z dziećmi powinien być dłuższy (do 4-5 godzin dziennie). W punktach przedszkolnych natomiast dzieci spotykają się codziennie. Trzeba jednak pamiętać, że w obu przypadkach placówki mają obowiązek realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Czas pracy zespołu lub punktu powinien być elastyczny, czyli dostosowany do liczebności grupy dzieci oraz do potrzeb i oczekiwań rodziców.
- Chcę otworzyć punkt przedszkolny. Jakie wymagania sanitarne i przeciwpożarowe muszę spełnić?
- Tych warunków jest kilka. Przed otwarciem placówki trzeba postarać się o pozytywną opinię państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej o zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w lokalu, w którym prowadzone będą zajęcia zespołu lub punktu. W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2008 r., zmieniającym rozporządzenie z dnia 10 stycznia 2008 r. zawarto także szczegółowe regulacje określające warunki, jakie musi spełniać lokal, w którym ma funkcjonować punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego. Warto sięgnąć do tego rozporządzenia.

- W naszej miejscowości jest kilkoro dzieci, które z różnych powodów nie mogą chodzić do przedszkola, bo na przykład często chorują. Czy można coś dla nich zrobić?
- Oczywiście, że tak. Wśród alternatywnych form wychowania przedszkolnego, oprócz punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego, są również Kluby Przedszkolaka. To miejsca, w którym między innymi dzieci poprzez zabawę z rówieśnikami uczą się reguł obowiązujących w społeczeństwie. Zazwyczaj zajęcia są tam prowadzone dwa lub trzy razy w tygodniu i trwają od trzech do czterech godzin. Kluby to szansa dla dzieci z bardzo małych miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska