Marszałek województwa opolskiego nagrodził animatorów i twórców kultury

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Marszałek województwa opolskiego nagrodził animatorów i twórców kultury
Marszałek województwa opolskiego nagrodził animatorów i twórców kultury Urząd Marszałkowski
Podczas uroczystej gali w Teatrze Kochanowskiego marszałek województwa przyznał doroczne nagrody animatorom i twórcom kultury z Opolszczyzny.

W tym roku do nagród zgłoszono czterdzieści osób – byli wśród nich animatorzy, twórcy ludowi, plastycy, muzycy, ludzie sceny. Marszałek przyznał 10 nagród regulaminowych i jedną nagrodę specjalną za całokształt twórczości.

Oto laureaci:
Nagroda Specjalna
Adam Zbiegieni - nestor opolskiego środowiska plastycznego. Założyciel pierwszego związku artystów plastyków w dziejach Opolszczyzny (w 1945 roku) oraz od 1984 r Prezes Okręgu ZPAP – Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Inicjator i organizator corocznych plenerów malarskich. Posiada bogaty dorobek w dziedzinach grafiki, malarstwa, różnych dyscyplin sztuki użytkowej. Projektował również pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe oraz sztandary. Swoje prace wystawiał na wielu wystawach w kraju i za granicą. Za zasługi organizatorskie i twórczość artystyczną otrzymał wiele odznaczeń i nagród, w tym Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „Zasłużony działacz Kultury”, „Zasłużonemu Opolszczyźnie„ oraz tytuł „Zasłużony Obywatel Miasta Opola”.

Zofia Bachrynowska - emerytowana nauczycielka SP nr 3 w Namysłowie. Założycielka grupy teatralnej seniorów „Retrospekcja”. Wiceprzewodnicząca Namysłowskiej Rady Seniorów, zajmującej się problematyką Kultury i Sportu w powiecie. Kierownik i choreograf Zespołu Piosenki i Ruchu „Biedronki”, „Fanki” i „Mażoretki”, od lat zdobywających najwyższe lokaty i wyróżnienia.

Justyna Gireń - nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy społecznej w Zawadzkiem. Opiekunka szkolnego zespołu muzyczno – rytmicznego „Tęcza”. Pomysłodawczyni, reżyser i scenarzystka spektakli teatralnych w wykonaniu uczniów zespołu szkół Specjalnych przy DPS w Zawadzkiem. Od wielu lat przygotowuje uczniów do konkursów, festiwali i przeglądów artystycznych, plastycznych i muzycznych. Organizatorka Festiwalu „Pod gołym niebem” dla uczniów niepełnosprawnych.

Elżbieta Gosławska - nauczycielka Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju. Autorka publikacji książkowych: „Perspektywy rozwoju gmin położonych na obszarach cennych przyrodniczo”, „jesteśmy stąd. Gmina Pokój z bliska oraz „Pokój. Monografia” .Członek Stowarzyszenia Pokój, współautor wystawy i folderu „Przywróćmy raj Württembergów oraz Kobiety Pokoju”.

Mariusz Jabłoński - inspektor ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy w Wikowie. Jako Dyrektor Domu Kultury w Wilkowie organizuje cykliczne przedsięwzięcia kulturalne np. Festiwal Kultury Ludowej mający na celu kultywowanie tradycji ludowej i promocję zespołów folklorystycznych obejmujący swoim zasięgiem teren województwa opolskiego oraz dolnośląskiego, czy coroczne konkursy np. Stroik Wielkanocny oraz Szopka Bożonarodzeniowa mające na celu popularyzację obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej. Aktywnie angażuje się w remonty obiektów sakralnych znajdujących się na terenie Gminy Wilków.

Krystyna Lenart – Juszczewska - pełniła funkcję kierownika działu naukowo-oświatowego, kierownika działu edukacji muzealnej, dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego w latach 1987-1991 i 2003 - 2007. Autorka wielu artykułów edukacyjnych popularyzujących historię miasta oraz historię i kulturę Śląska Opolskiego. Prezes Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Opolu w latach (2004 – 2016). Przyczyniła się do stworzenia wartościowej i sporej kolekcji dzieł sztuki artystów plastyków w większości związanych ze Śląskiem Opolskim. Kolekcja liczy 174 prace ponad 60 artystów. Współorganizatorka wystawy konkursowej „Salon Jesienny”.

Rafał Mościcki -nauczyciel w Zespole Szkół TAK. Współtwórca i koordynator festiwalu filmowego „Opolskie Lamy”. Inspirator i koordynator I Festiwalu Filmów Niezależnych w Opolu, organizator sympozjów filmowych na Uniwersytecie Opolskim, organizator licznych imprez i przeglądów w opolskich kinach. Organizator warsztatów muzyczno-malarskich dla dzieci polskich i romskich.

Agnieszka Okos - twórczyni ludowa. Maluje porcelanę, kafelki oraz meble, tworzy kroszonki i promuje śląską kulturę ludową. W 2014 r. mianowana Ambasadorką Polskiego Folkloru. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu „Jagna 2014” zorganizowanego pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fotografia jej kroszonki została umieszczona na okolicznościowym znaczku pocztowym wydanym przez pocztę Polską, zaś jej wizerunek zdobi kopertę wydaną z okazji Świąt Wielkanocnych. W 2015 r. dołączyła do zespołu „Opolskie Dziouchy”, projektu promującego artystów „Opolskie Dziouchy”, projektu promującego artystów woj. opolskiego. Swoimi dziełami wspiera wiele akcji charytatywnych.

Roman Szczepanek - muzyk, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor. Dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Opole Songwriters.
Laureat Nagrody ZAiKS za najlepszy tekst i najlepszą kompozycję piosenki "Bez Ciebie" Katarzyny Cerekwickiej (napisany wspólnie z Anią Dąbrowską i Katarzyną Cerekwicką - 2017)

Lidia Szpak - nauczycielka klas I-III w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Branicach osiągająca corocznie wysokie wyniki nauczania. Od 17 lat jest kierownikiem, instruktorką, choreografem i projektantką strojów zespołu tanecznego „KAPRYS”, który od wielu lat promuje Opolszczyznę odnosząc sukcesy
w kraju i za granicą.

Szymon Wolf - administrator Studenckiego Centrum Kultury UO. Organizator Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu. Dziennikarz Studenckiego Radia „Sygnały”

Zobacz też: Opolskie Info [1.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska