Miasto chce zmienić Koźle Port

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Andrzej i Marzena Rubańscy z synem Simonem są gotowi przeprowadzić się do centrum Kędzierzyna. - Port już umarł, a to osiedle razem z nim - mówią.
Andrzej i Marzena Rubańscy z synem Simonem są gotowi przeprowadzić się do centrum Kędzierzyna. - Port już umarł, a to osiedle razem z nim - mówią.
Lokatorzy socjalnych kamienic się cieszą. - Tu nie ma żadnej przyszłości - przyznaje rodzina Rubańskich.

Przed laty kozielski port był wizytówką miasta.

Obok basenów i nabrzeży przeładunkowych zbudowano piękne kamienice, ich mieszkańcy mieli pracę, a w tawernach do rana tętniło życie.

Po 1989 roku port, a wraz z nim okoliczne zakłady zaczęły podupadać, aż wreszcie ludzie stracili źródło utrzymania. Na dodatek władze miasta zaczęły tam kwaterować osoby w trudnej sytuacji materialnej.

Dziś osiedle jest bardzo zaniedbane, a po zmroku niewielu ma odwagę tam zaglądać.

Gmina chce ożywić port i szuka dla niego inwestora. Tyle że kogoś, kto chciałby wyłożyć miliony złotych na jego odbudowę, może odstraszyć klimat zdewastowanych kamienic. Dlatego władze miasta chcą przeprowadzić tzw. rewitalizację osiedla.

- Mamy zamiar w przyszłym roku zaproponować niektórych mieszkańcom przeprowadzkę do innych osiedli. Na początek chodzi nam przede wszystkim o lokatorów dwóch pięknych kamienic, przy ulicy Pocztowej 4 i 7 - mówi Stanisław Węgrzyn, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych. - Wówczas będziemy mogli je sprzedać wraz z portem. Po odnowieniu tych budynków znów staną się one perełką tej dzielnicy.

Urzędnicy z samymi mieszkańcami jeszcze na ten temat nie rozmawiali. Wybraliśmy się wczoraj do Koźla-Portu, by zapytać, co ludzie sądzą o tym pomyśle.

- Kapitalny! - rozpływa się w zachwycie pani Maria, mieszkanka kamienicy przy ul. Pocztowej 4. - Chciałabym mieszkać w Kędzierzynie, a nie na jego peryferiach. Biednie tu i czasem niebezpiecznie. Niech nas stąd wyprowadzą, ja się będę bardzo z tego cieszyła.

"Za" jest też małżeństwo Marzeny i Andrzeja Rubańskich, którzy mieszkają naprzeciwko. - Tu nie ma przyszłości - wzdycha pan Andrzej. - Niech pan popatrzy na te kamienice, to kompletne ruiny, pracy też tu nie ma. Port już umarł, a osiedle razem z nim.

- Ja to mogę już walizki wystawić przed drzwi, żeby mnie tylko stąd zabrali - komentuje kolejny z lokatorów.
Urzędnicy protestują, gdy o Koźlu-Porcie mówi się slums albo getto. - Część ludzi, którzy tam mieszkają, po prostu nie umiała sobie poradzić na rynku pracy - zaznacza dyrektor Węgrzyn. Tyle że sami mieszkańcy tak je nazywają. - To getto, obojętnie, czy ta nazwa kogoś boli czy nie - zaznacza pani Maria. I niech najlepiej je zlikwidują i wtedy to miejsce odzyska dawny blask.

Co będzie, gdy już mieszkańców uda się wyprowadzić? Gmina chce utworzyć w tym miejscu specjalną strefę ekonomiczną. - To może być impuls dla inwestorów. Jesteśmy gotowi sprzedać ten teren każdemu, kto zaproponuje jakąś ciekawą alternatywę - zapowiada prezydent Tomasz Wantuła.

Tyle że spora część portowej infrastruktury została już rozebrana i sprzedana przez okolicznych mieszkańców w punktach skupu złomu.

- Wycięto nawet część szyn kolejowych. Dobrze, że miasto ma wreszcie jakiś pomysł na to osiedle, boję się tylko, czy aby nie jest trochę za późno - mówi jeden z mieszkańców Koźla-Portu.

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Do wpisu #23

 

Ja jestem mieszkańcem i wcale nie chcę naprawy chodnika na Jana Pawła II. Moja rodzina i znajomi też. Więc nie kłam mówiąc, że mieszkańcy chcą jednogłośnie. Chyba, że mieszkańcy Jana Pawła. Ale to marginalna i nielicząca się grupka ludzi.

G
Gość

Mieszkańcy chcą przede wszystkim nowych miejsc pracy także w porcie. Jeśli inwestor ma wyłożyć 400 milionów złotych, żeby port ożywić, to niech miasto wyłoży chociaż parę groszy na poprawę stanu technicznego drogi dojazdowej do tego portu.

G
Gość

" Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą wypowiedzieć się o dwóch planowanych w mieście inwestycjach. Magistrat pyta o zdanie w sprawie dojazdu do garaży w Śródmieściu oraz przebudowy ulicy w Koźlu Porcie " jak podaje Radio Park.
Czy mieszkańcy wiedzą której spółce mają zafundować dobrą drogę, czy tej która wykupiła budynek NOT czy tej od Portu?
Mieszkańcy jednogłośnie chcą naprawy chodników na ulicy Jana Pawła II, bo to nie tylko wstyd, ale zagrożenie zdrowia przechodniów, bo złamania długo się goją.

G
Gość

Szkoda Portu.... Tych starych,  urokliwych kamienic, które grzybieją, butwieją i rozsypują się pozbawione od wielu lat jakiejkolwiek troski ze strony władz miasta ...

Szkoda romantyzmu naszej rzeki, po której przepływały kiedyś barki, jedna za drugą,,,, W dzieciństwie słyszałam od babci

- "Patrz, flisacy płyną" i wpartywałam się za nimi aż zniknęli z horytzontu.

ŻEGLUGI szkoda - tylko u nas i we Wrocławiu odbierali świetne wykształcenie młodzi rzeczni marynarze.

I tylko nazwy ulic w Porcie, które wygląda teraz  jak getto, budzą wspomnienia i nostalgię za czymś naszym i pieknym i niestety zmarnowanym.

 

 

 

 

G
Gość

Nie zrobią dla Portu nic, to tylko ich kampania przedwyborcza. My się już im nabrać nie damy.

g
gosc
W dniu 01.12.2011 o 11:52, wz napisał:

Bardzo się cieszymy,że przyszła kolej na naszą dzielnicę.Odkąd pozbyliśmy się tych dwóch bandytów w mundurach to mamy swoisty spokój.Oby tylko Prezydent nie zgłupiał.

To wszystko jest wizualnie i na papierze jako kolejna  obiecanka cacanka przedwyborcza aby "naiwni" wyborcy z tego Osiedla  dali swój głos na prezydenta i  jego KWW TW,tak jak dali w 2010 omamieni utworzeniem HOSPICJUM,które mimo zapewnien nie powstało,ale znalazły się pieniądze aby kwotą ponad milionową zasilić SP ZOZ należący do powiatu, w którym to prezydent otrzymał 1/2 etatu zarabiająć jak za cały etat.Ostatnie dofinansowanie przez MOSiR abonamentu dla nielicznych,potencjalnych wyborców prezydenta i jego kandydatów z KWW TW  w kwocie 35 tysięcy zł również powinna być przeznaczona na walkę ze skrajnym  ubóstwem w naszym mieście.Nie zrobiono tego dlaczego? Dlaczego te kwoty nie zostały przekazana do  MOPS aby wspomóc ludzi żyjacych w nędzy egzystencjonalnej,którym miasto daje co dwa miesiące zasiłek celowy w kwocie 160-220 zł na rodzinę.Czy za to może wyżyć rodzina?zakupić często ratujace życie lekarstwa?A może zasiłki celowe przyznawane są uznaniowo(jak w innych miastach żądzonych przez sitwe) dla stałego elektoratu inaczej a dla reszty inaczej ?Skoro gmina K-K daje tak nędzne  zasiłki to znaczy,że jest bardzo uboga, albo radni nie mają wyobraźni i przyznają o wiele za mało z budżetu gminy,albo pieniadze przeznaczane są na inne cele np.ostatni piknik Seniora.Czy w kasie MOPS są zarezerwowane środki do końca roku na wypłacanie tego co się najuboższym obywatelom należy,bez łaski prezydenta i dyrektor MOPS  należy?Jeżeli nie to proponuję obciąć pensję ludziom,którzy źle rozporządzają gminnymi pieniędzmi.Dziwne te rozdawalnictwo  pieniędzy podatników, bardzo dziwne!

d
david

Aż mnie ściska od środka jak patrze na niektóre tutaj komentarze w których zawarte jest zdanie " kożle port był kiedyś przepiękną wizytówką kędzierzyna.? jak koże port może być wizytówką kędzierzyna ? tak dla niejasności..to Kożle port to Kożle port i zawsze należało tylko do kożla a w tamtych czasach kędzierzyn niebył jeszcze takim rozwinietym miastem...więc to taka moja drobna uwaga i prosze o tym pamietac..pozatym bo mam wrażenie że teraz istnieje tylko kedzierzyn a o mieście który ma taką obszerną historię... cisza.. Dziwny stał się w tym mieście zwyczaj również z imprezami..wszystkie najważniejsze imprezy a dokładniej chodzi mi o dni miasta przeniesiono z prawdziwego centrum do miejsca gdzie niejest podobne do żadnego centrum miasta...a mało to opowiadań ze strony dawnych mieszkańców dawnego Cosel ? jak ważna była odra dla mieszkańców miasta kiedy to największy port rzeczny tętnił życie kiedy to z dnia na dzień po kilka dziesiąt a nawet kilkaset barek i łodzi transportowych wpływało i wypływało z portu ..kiedy sama odra była czysta do tego stopnia że mieszkało w niej różnego rodzaju ryb i raków dopóki nierozbudowano kędzierzyńskich zakładów w czasach prl albo jak w gorące dni mieszkańcy tego małego ale tętniacego życiem miasteczka wychodzili na plaże przed nieistniejącym już kąpieliskiem nad odrą..wszystko co kiedyś dawało człowiekowi dużą atrakcję,co dawało mieszkańcom szczęście i co dawało mieszkańcom prace niesitnieje..? dlaczego.?? komuna pewnie wytłumaczyłaby to tym że to wszystko było niemieckie? niestety niektórzyz równiez mają tu rację..gdyby te tereny były wciąż niemieckie jestem święcie przekonany że teren ponownie tętnił by życiem, moze nie jak kiedyś...a moze nawet lepiej...! w każdym bądż razie mieszkańcy znależli by prace ! niech państwo czy ktokolwiek czy władze miasta się wkoncu zajmą tą sprawą..Port to naprawde byłaby przepiękną wizytówką miasta jak i częścią samego Kożla :)

k
kończący temty
Specjalistami od rujnowania

Byłem tydzień temu w DE i jakoś tam ciągle jeszcze budują, ruin nie widziałem. I jeszcze nadmienię, że ruinę jaką było ddr też odbudowali. hmmm

A i o Adolfie nikt tam nie myśli, szkoda im na to czasu.
G
Gość

Miasto nic tam nie zmieni, bo to są tylko puste obietnice, takie jakie słyszymy od 2 lat począwszy od kampani wyborczej. Tam przykładowo mieszka pewna radna powiatowa niejaka Dorota T. Ja się pytam co ona przez te wszystkie lata zrobiła dla tego osiedla, żeby życie w tej dzielnicy było normalne? No podajcie chociaż jeden przykład. Szczekającym tu na forum Niemiaszkom przypomnę, że do końca lat 80-tych czyli 45 lat od zakończenia wojny to była ładna i zadbana dzielnica, bo była praca (KOFAMA, PORT itp.) i żyli tam normalni ludzie. Dopiero potem od lat 90' zaczęło to wszystko popadać w ruinę. Niemocm należy też przypomnieć jak zniszczyli Państwo Polskie w czasie wojny, a w szczgólności Warszawę, gdzie nie został praktycznie kamień na kamieniu. Specjalistami od rujnowania jesteście zatem wy. Jak tak lubicie wracać do historii to zapytam was czy mówi wam coś nazwisko Hitler, albo nazwy Holocaust lub getto?

d
daniel

ta gruba cyganka to zła matka puszcza się z pierwszym leprzym pozdro jej syn daniel...

s
swój
TROCHE WAS ROZUMIE POLA..KI ALE NIE pier***CIE ZE TO WASZE ZIEMIE OD WIEKOW NIC NIE ZROBILISCIE TAM A TO ODZYSKANE JESTEM SLAZAKIEM OD DZIADA PRADZIADA TO MI ZYGAC SIE CHCE JAK PISZECIE TO PIASTOWSKIE I WASZE :CZY MY TO RODOWICI DNO DLA WAS TO CO NIEMCY ZOSTAWILI TO ZNISZCZONE JESZCZE DLUGO MACIE ZAMIAR TO ROBIC????????????NASTEPNE 50 lat AMEN PRZYJDIE CZAS ZE ODACIE TO CO NIE WASZE ALE BEZ WONY TYLKO POKOJOWO

My mamy duże pretensje do Niemców bo wiele zrobili niedobrego.Nie dokończyli autostrady do Przemyśla zostawiając w szczerym polu 29 km kawałek pomiędzy Brzegiem a Prądami.Wybudowali kanał Gliwicki,który teraz trudno zagospodarować i wykorzystać.Nawet ryby nie ma w tym zlewie.Dziś nie ma potrzeby wykorzystania dorzecza Odry bo to się nie opłaca.To Fryderyk nabudował hut, kopalń,które my teraz musimy zamykać.Po co te zamki z którymi same kłopoty.W Mosznej teraz remonty pochłaniają krocie.Jeszcze po wojnie musieliśmy przetapiać pomniki jak były z brązu albo wywozić jelenie spod zamku w Tułowicach do Warszawy,które zalegają przed gmachem.Po wojnie ile musieliśmy rozebrać na Opolszczyźnie budynków aby odbudować Warszawę.W naszym Kędzierzynie uruchomiliście i wybudowali zakłady chemiczne,które teraz zatruwają nam powietrze.Te dworce niszczejące to prawdziwa plaga,po co to było budować.Jak to wszystko teraz utrzymać i zagospodarować.?A tak byłaby tu enklawa spokoju.
G
Gość

W Cosel Port największe branie będzie miała PORTOWA TAWERNA a może nawet kilka.
Życie " kulturalne" internacjonalne się rozwinie, a dodatkowo w prowadzeniu róznorakich knajp, to mamy duuuże doświadczenie
Zatrudnienie do tańca " na rurce" da obniżenie wskaźnika bezrobocia młodych
a od tańca takiego, to i ekspertów miejscowych mamy

D
DOBROMIR

Coś mi się wydaje że to kolejna próba produkcji stanowisk .Przecież mamy już Kędzierzyńsko Kozielski Park Przemysłowy którego większościowym udziałowcem jest gmina Kędzierzyn Koźle , mało tego z tego co wiem to KKPP jest w podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej , która to miała być bonusem dla ewentualnych inwestorów .
Niestety KKPP od wielu lat jest deficytowym przedsięwzięciem , i śmiem twierdzić że podobnie będzie z portem i tą strefą którą prezydent tam chce utwożyć .

O
OPPELNER
Nie miej do nas pretensji.Tak nas uczono i to wynieśliśmy z domów.W szkole wpajano nam co niemieckie to można niszczyć.Dziadek chodził po domach i niszczył wszystko co zawierało jakieś napisy.Po co komuś salz, reis,pfeffer itp.Jak pięknie się skuwało niemieckie napisy na nagrobkach,kapliczkach itp.Robiliśmy to wszystko w dobrej wierze bo to przecież ziemie odzyskane i pradawne piastowskie.W Brzegu nie istniał nawet zakaz nauki języka niemieckiego.Dlatego nie bulwersuj się i zrozum nasze występki.

TROCHE WAS ROZUMIE POLA..KI ALE NIE pier***CIE ZE TO WASZE ZIEMIE OD WIEKOW NIC NIE ZROBILISCIE TAM A TO ODZYSKANE JESTEM SLAZAKIEM OD DZIADA PRADZIADA TO MI ZYGAC SIE CHCE JAK PISZECIE TO PIASTOWSKIE I WASZE :CZY MY TO RODOWICI DNO DLA WAS TO CO NIEMCY ZOSTAWILI TO ZNISZCZONE JESZCZE DLUGO MACIE ZAMIAR TO ROBIC????????????NASTEPNE 50 lat AMEN PRZYJDIE CZAS ZE ODACIE TO CO NIE WASZE ALE BEZ WONY TYLKO POKOJOWO
s
swój
ODAJCIE NIEMCOM TO ZROBIA PORZADEK I POKARZA JA COSEL -HAFEN MA WYGLADAC :DOPROWACILISCIE CALE ZIEMIE ZACHODNIE DO RUINY:::::::::POLAK POTRAFI::::::::::AMEN NASRAC I Spier***IC

Nie miej do nas pretensji.Tak nas uczono i to wynieśliśmy z domów.W szkole wpajano nam co niemieckie to można niszczyć.Dziadek chodził po domach i niszczył wszystko co zawierało jakieś napisy.Po co komuś salz, reis,pfeffer itp.Jak pięknie się skuwało niemieckie napisy na nagrobkach,kapliczkach itp.Robiliśmy to wszystko w dobrej wierze bo to przecież ziemie odzyskane i pradawne piastowskie.W Brzegu nie istniał nawet zakaz nauki języka niemieckiego.Dlatego nie bulwersuj się i zrozum nasze występki.
Dodaj ogłoszenie