Młodzi Niemcy mile widzani w zarządach kół mniejszości

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- Zebranie sprawozdawczo-wyborcze w DFK Izbicko. - To bardzo aktywne koło z ponad 200 członkami  - ocenia lider TSKN.
- Zebranie sprawozdawczo-wyborcze w DFK Izbicko. - To bardzo aktywne koło z ponad 200 członkami - ocenia lider TSKN. VDG
Wybory w kołach DFK są na półmetku. Rozpoczęły się w połowie stycznia, a zakończą się w połowie marca. Po nich odbędą się elekcje w gminach i w powiatach. 25 maja roczny wyborczy zjazd TSKN.

W zebraniach DFK uczestniczą członkowie zarządu TSKN. 
- DFK Izbicko to bardzo aktywne koło z ponad 200 członkami. Przewodnicząca – pani Brygida Mosz. Gratulacje. DFK Dębska Kuźnia. Fakt, że członków koła jest 106, więcej niż rok temu wart odnotowania. Gratuluję pani Marii Kwiecińskiej wyboru na kolejną kadencję – napisał na Facebooku Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN.

Lider podkreśla, że TSKN pozostaje organizacją, która na podstawowym poziomie funkcjonowania wciąż gromadzi – nawet jeśli liczby globalne lekko spadają – bardzo duże grupy członków. W dodatku te liczby są dokładnie zweryfikowane. A ludzie, którzy się za tymi liczbami kryją, aktywnie w życiu społecznym i obywatelskim uczestniczą.

- Nie zmienia to faktu, że wrażenia ogólne ze spotkań są mieszane – przyznaje przewodniczący. - Są struktury mniejszości, które problemy z odnowieniem życia mają już za sobą. Mam wyrazy uznania dla takich osób jak pani Kwiecińska, które potrafią z roku na rok znaleźć energię i podejmować się nowych inicjatyw, zabiegać o nowych członków, nie tracąc tego, co się sprawdza – udziału w pielgrzymkach, spotkaniach mikołajowych, świątecznych itd. Są też koła, które zadyszki dostały już parę lat temu i ta zadyszka się pogłębia. Mechanizm jest prosty. Jak w kole jest mniej życia, to trudno w nim o nowych członków.

Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN uczestniczyła w zebraniu w DFK Pietna. - Zarząd został właściwie niezmieniony. Są w nim głównie ludzie w moim wieku i trochę młodsi. Musimy pracować intensywnie, by do zarządów przyciągać choć 2-3 osoby w okolicach trzydziestki i młodsze, które swoim zaangażowaniem i aktywnością przyciągną innych.

Rafał Bartek przyznaje, że w wielu DFK powtarza się narzekanie: Młodzi nie chcą przyjść do zarządów. Oni w samych DFK nawet są. Ale brakuje ich głosu na zebraniach i gotowości wzięcia na siebie odpowiedzialności.

- Dlatego na wszystkich zebraniach mówię o tworzonej właśnie Radzie Młodzieżowej przy zarządzie TSKN – dodaje Rafał Bartek. - To ma być szansa na zaistnienie dla tych młodych, którzy na poziomie DFK się nie odnajdują.

Kalendarz wyborczy w TSKN przedstawia się tak: Od 17 marca do 14 kwietnia planowane są zebrania gminne i to one wybiorą delegatów na zebrania powiatowe (14 IV – 5 V)i zebranie sprawozdawczo-wyborcze 25 maja. Dotychczasowy lider TSKN zapowiada, że będzie się ubiegał o powtórny wybór.

- Kampanii wyborczej nie prowadzę – mówi. - Mam nadzieję, że działalność w ostatnich 4 latach jest najlepszą kampanią. Zresztą przewodniczącego wybiorą delegaci, a tych jeszcze nie znamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska