Młodzi wykonawcy wystąpili na Górze św. Anny

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Jako jedna z pierwszych na estradzie wypełnionego publicznością namiotu zaprezentowała się grupa „Party-Stars” ze Stanicy. Jury oceniało umiejętności taneczne, wokalne i językowe uczestników.
Jako jedna z pierwszych na estradzie wypełnionego publicznością namiotu zaprezentowała się grupa „Party-Stars” ze Stanicy. Jury oceniało umiejętności taneczne, wokalne i językowe uczestników. Krzysztof Świderski
Ponad 400 uczestników zrzeszonych w 32 zespołach wzięło udział w niedzielnym Przeglądzie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej.

Jubileuszowy, 25. przegląd odbył się tradycyjnie w namiocie przed domem pielgrzyma na Górze św. Anny „na styku” z pielgrzymką mniejszości narodowych.

- Pomysł śp. burmistrza Kurzała dobrze się sprawdza - mówi pani Edyta Gola z Urzędu Miasta Leśnica. - Cieszy, że przyjechało tak dużo zespołów i uczestników. To optymistyczne. Skoro dopisują dzieci i publiczność, przegląd ma sens. Zapewniam, żaden zespół nie wyjechał z Góry św. Anny bez nagrody, pucharu i dyplomu, żadne dziecko bez czegoś słodkiego.

Decyzją jury zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: zespoły instrumentalno-wokalne: Studio Wokalne BIS Leśnica; zespoły taneczne (tańce ludowe): Łężczok I Zawada Książęca; zespoły taneczne nowoczesne (seniorki): Arabeska I Zawada Książęca; zespoły taneczne nowoczesne (juniorki): ex aequo Arabeska II Zawada Książęca i Rytm III Długomiłowice; zespoły taneczne nowoczesne (dzieci) Mini Słoneczka Leśnica; zespoły wokalne dziecięce: Gwiazdeczki Reńska Wieś; zespoły wokalne do 12 lat: ex aequo Schafirki Żywocice, Poezja Reńska Wieś, Studio Piosenki LOKiR Leśnica; zespoły wokalne powyżej 12 lat: Meritum Rogów; w kategorii zespołów instrumentalnych przyznano wyróżnienie grupie Piccolo z Bytomia.

Jednym z największych zaskoczeń było pewnie zwycięstwo “Schafirków” z Żywocic, absolutnego debiutanta na przeglądzie.

- Zaczęliśmy ćwiczyć dopiero na przełomie stycznia i lutego 2016 - mówi lider tamtejszego DFK Andrzej Namysło. - Ośmioosobowy zespół stworzyliśmy z paniami Iloną Makowiec (odpowiada za sprawy muzyczne) i germanistką Marią Langier. - Dzieci śpiewają niemieckie piosenki dziecięco-młodzieżowe, które znajdujemy w sieci. Start w przeglądzie to dla nich wspaniała przygoda i możliwość występu dla tak dużej publiczności. Chcemy przez śpiew wyrazić dbałość o kulturę i język niemiecki na naszym terenie. Śląsk jest wielokulturowy od wieków. Nasza kultura też ma tutaj swoje miejsce.

POLECAMY NA NTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska