Mniejszości bronią Polaków na Białorusi

fot. Witold Chojnacki
Podpisy pod dokumentem składają Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG, Hans Heinrich Hansen, prezes FUEN oraz Norbert Rasch, przewodniczący TSKN.
Podpisy pod dokumentem składają Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG, Hans Heinrich Hansen, prezes FUEN oraz Norbert Rasch, przewodniczący TSKN. fot. Witold Chojnacki
Delegacja Federalnego Związku Europejskich Grup Etnicznych gościła w Sejmie i na Śląsku Opolskim.

W miniony piątek w opolskiej siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń liderzy mniejszości niemieckiej podejmowali przedstawicieli Federalnego Związku Europejskich Grup Etnicznych (FUEN). Jego przewodniczący Hans Heinrich Hansen i dyrektor Jan Diedrichsen wspólnie z Bernardem Gaidą i Norbertem Raschem podpisali oświadczenie krytykujące władze Białorusi za ich postawę wobec tamtejszej polskiej mniejszości.

- Stanowczo potępiliśmy represje wobec mniejszości polskiej na Białorusi. Nie pierwszy raz rząd w Mińsku odnosi się do niej wrogo - mówił tuż po podpisaniu dokumentu Hans Heinrich Hansen. - Przypominamy, że w każdej chwili jest dobry czas na cofnięcie się z drogi, którą podążają władze Białorusi, a która nie prowadzi do żadnego rozwiązania. Nasza organizacja zrzesza 86 mniejszości narodowych z 32 krajów.

Od 60 lat prowadzimy politykę otwarcia, dialogu i akceptacji różnorodności. Od 20 lat taką samą politykę prowadzi mniejszość niemiecka w Polsce. Podpisując i rozpowszechniając wspólne oświadczenie, będące reakcją na aresztowanie około 40 przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi, chcemy zwrócić uwagę świata na problemy Polaków w tym kraju. Wielu Europejczyków nie wiedziało dotąd w ogóle o ich istnieniu.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online
Podpisany w Opolu dokument został poprzez struktury FUEN nie tylko przekazany wielu europejskim mniejszościom. Przesłano go też do Ambasady Białorusi w Warszawie.

Zanim liderzy FUEN przyjechali do Opola, by rozmawiać z różnymi grupami mniejszości niemieckiej oraz władzami rządowymi i samorządowymi, spotkali się z Sejmową Komisją Mniejszości Narodowych, wicemarszałkiem Sejmu oraz wiceministrem spraw wewnętrznych Tomaszem Siemoniakiem.

- Jestem pod pozytywnym wrażeniem kompromisowego i spokojnego stylu pracy nowego kierownictwa mniejszości niemieckiej w Polsce - mówi Hans Heinrich Hansen. - Jako FUEN cieszymy się bardzo z tego, że współżycie między Polakami i Niemcami tak dobrze się rozwija.

Delegaci FUEN podkreślili, że dostrzegają otwarty stosunek państwa polskiego do mniejszości.
- Prawa mniejszości niemieckiej w Polsce są respektowane na dobrym poziomie. Polska jako kraj wielu mniejszości jest wrażliwa na punkcie ich “styku" z mniejszością. W ciągu minionych 20 lat wiele zmieniło się u was na lepsze. Szczególnie po uchwaleniu ustawy o mniejszościach narodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska