Można legalizować samowolki budowlane

fot. sxc
W miejscowościach turystycznych bez wymaganych dokumentów budowano domki letniskowe. Za samowolę budowlaną uznaje się jednak także wszelkiego rodzaju nadbudówki.
W miejscowościach turystycznych bez wymaganych dokumentów budowano domki letniskowe. Za samowolę budowlaną uznaje się jednak także wszelkiego rodzaju nadbudówki. fot. sxc
Od 6 grudnia tego roku właściciele nielegalnie wybudowanych obiektów na działkach nie objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego mogą je zalegalizować.

W tym dniu weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która przewiduje taką możliwość. Zmiana jest wynikiem wyroku wydanego w ubiegłym roku przez Trybunał Konstytucyjny.

- Dotąd było tak, że jeśli inspektorzy z nadzoru budowlanego trafili na wybudowany obiekt, a właściciel nie posiadał wydanej dla niego przez urząd miasta lub gminy ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy, wówczas musiał się liczyć z koniecznością rozebrania go - informuje Mirosław Domański, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Opornym groziła wysoka kara.
Obecnie takie budynki można już zalegalizować. W Opolu nie będzie ich zbyt wiele.

Domy jednorodzinne i budynki użyteczności publicznej powstawały w oparciu o uzyskane przed rozpoczęciem budowy pozwolenie. Bez niego wznoszono najczęściej budynki gospodarcze, wiaty i garaże.
W miejscowościach turystycznych bez wymaganych dokumentów budowano domki letniskowe. Za samowolę budowlaną uznaje się jednak także wszelkiego rodzaju nadbudówki (podniesienie domu o jedną kondygnację bez uzyskanego pozwolenia budowlanego) oraz rozbudowę domu.

Aby zalegalizować je, należy obecnie złożyć wniosek w powiatowym urzędzie nadzoru budowlanego i dołączyć do niego zaświadczenie uzyskane w wydziale architektury UM, że obiekt swym istnieniem nie narusza przepisów prawa budowlanego oraz przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Niestety, legalizacja kosztuje, i to w niektórych przypadkach bardzo dużo. Za budynek gospodarczy zajmujący powierzchnię do 20 m kw. trzeba zapłacić 5 tys. zł, ale już legalizacja garażu kosztuje 25 tys. zł, czyli o połowę więcej niż jego wybudowanie. Taniej wyjdzie wyburzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska