Naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego w komitetach naukowych PAN w kadencji 2020-2023

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dr hab. Joanna Czaplińska, prof. UO
Dr hab. Joanna Czaplińska, prof. UO Archiwum UO
13 pracowników Uniwersytetu Opolskiego będzie reprezentowało nasze województwo i swoje dyscypliny w Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2020-2023. W najbliższych wydaniach Akademickiej będziemy przedstawiać ich sylwetki.

W skład Komitetu Językoznawstwa wszedł prof. dr hab. Wojciech Chlebda; Komitetu Nauk Filozoficznych - prof. dr hab. Adam Globler; Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej - dr hab. Agata Zagórowska, prof. UO; Komitetu Nauk Pedagogicznych - prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz; Komitetu Nauk Teologicznych - ks. dr hab. Konrad Glombik, prof. UO, dr hab. Krystian Kałuża, prof. UO i ks. dr hab. Rajmund Porada, prof. UO; Komitetu Słowianoznawstwa - dr hab. Joanna Czaplińska, prof. UO i prof. dr hab. Bronisław Kodzis; Komitetu Nauk Etnologicznych - prof. dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska i dr hab. Teresa Smolińska, prof. UO; Komitetu Inżynierii Środowiska - dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, prof. UO.

prof. dr hab. Wojciecha Chlebda - Komitet Językoznawstwa PAN
Językoznawca, polonista i slawista, w karierze naukowej uzyskał najwyższy tytuł profesora zwyczajnego. Urodzony w Głuchołazach, z Opolem związany od 1961r., a z opolską uczelnią - od czasu swoich studiów z filologii rosyjskiej. Obecnie kieruje Katedrą Języków Słowiańskich w Instytucie Językoznawstwa UO. Zajmuje się językoznawstwem polskim i wschodniosłowiańskim, specjalizuje się w teorii frazeologii i frazeografii jednojęzycznej i przekładowej. Jest członkiem komitetów i komisji Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Za działalność został odznaczony w 2006 r. Złotym Krzyżem Zasługi.

prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz - Komitet Nauk Pedagogicznych PAN
Studiowała pedagogikę i psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zdobywała kolejne stopnie naukowe. W latach 1997-2017 współtworzyła Dolnośląską Szkołę Wyższą. Na Uniwersytecie Opolskim pełni funkcje dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych i kierownika Katedry Teorii wychowania i Pedagogiki szkoły. W Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej kieruje seminarium doktorskim z pedagogiki. Edukacja, wychowanie, szkoła, nauczyciel to pierwszy obszar badań i naukowych zainteresowań pani profesor, drugi - to relacje między ludźmi, związki intymne, małżeństwo, rodzina i wszystko to, co dzieje się w nich „ pomiędzy”. Cała aktywność naukowa podporządkowana jest pytaniu o to, co w naszych relacjach z innymi sprzyja rozwojowi i samorealizacji.

prof. dr hab. Adam Globler - Komitet Nauk Filozoficznych PAN
Polski filozof, profesor zwyczajny (2002 r.), wieloletni wykładowca Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego, obecnie pracownik Katedry Filozofii na UO. Jeden z najwybitniejszych polskich znawców teorii poznania, filozofii języka i metodologii, stypendysta British Academy (1990), laureat nagrody Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich oraz w roku 2007 Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego Wydziału I PAN za najlepszą książkę filozoficzną w latach 2004-2006 za książkę Metodologia nauk. Wykłada m.in. teorię poznania, historię filozofii XX wieku (filozofię analityczną i kierunki pokrewne), prowadzi translatorium z języka angielskiego oraz seminarium magisterskie.

dr hab. Joanna Czaplińska, prof. UO - Komitet Słowianoznawstwa PAN

Bohemistka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uzyskała też stopień doktora nauk humanistycznych. Habilitację uzyskała na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nim zdecydowała się w pełni poświęcić się pracy naukowej, zajmowała się dziennikarstwem prasowym i telewizyjnym, przez wiele lat była komentatorką Czeskiej Sekcji Radia BBC. Tłumaczka literatury czeskiej, zwłaszcza SF. Pracowała w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, od 2007 r. jest pracownikiem Katedry Slawistyki UO (obecnie Zakładu Slawistyki Zachodniej i Południowej). Jej zainteresowania naukowe to literatura czeska II poł. XX w. i najnowsza, literatura emigracyjna i zjawisko emigracji, aspekcie, najnowsze kierunki rozwoju prozy europejskiej, kultura popularna.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska