Nie ma pieniędzy na minoobwodnicę Olesna. Kto jest winny zablokowaniu budowy obwodnicy S11

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Burmistrz Sylwester Lewicki (z prawej) winą za fiasko budowy obwodnicy oskarżył... dziennikarza.
Burmistrz Sylwester Lewicki (z prawej) winą za fiasko budowy obwodnicy oskarżył... dziennikarza. Mirosław Dragon
Udostępnij:
Według planów burmistrza dwie nowe drogi miały połączyć ulice Częstochowską z Gorzowską oraz Gorzowską z Kluczborską. Zarząd Dróg Wojewódzkich nie ma jednak pieniędzy na budowę tych dróg.

Miniobwodnica miała być planem B burmistrza Sylwestra Lewickiego po fiasku budowy obwodnicy północnej (inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, popiera wersję południową planowanej trasy).

Miniobwodnica łącząca trzy drogi wojewódzkie wlatujące do Olesna od północy, miały wyprowadzić tiry z centrum miasta.

- To projekt bardzo rozsądny i wart realizacji, ale na budowę takiej drogi trzeba dziesiątków milionów złotych - komentuje Bogdan Poliwoda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. - Do 2013 roku nie ma mowy o finansowaniu tak dużych inwestycji, których nie było w planie. Co będzie po 2013 roku, tego nikt nie wie.

Dyrektor Poliwoda przyjechał w czwartek (27 listopada) do Olesna, żeby spotkać się z mieszkańcami Małego Przedmieścia, którzy utworzyli komitet i domagają się zamknięcia ich ulicy dla tirów.

- Połączenie ulicy Częstochowskiej, Gorzowskiej i Kluczborskiej ma sens tylko wtedy, jeśli zbudowana zostanie obwodnica południowa, którą popiera GDDKiA - tłumaczył burmistrz Olesna Sylwester Lewicki. - Budowa obwodnicy jest strategiczną sprawą dla Olesna.

- Od 3-4 lat trwa w Oleśnie dyskusja, z której strony ma być obwodnica - mówił Bogdan Poliwoda. - Na razie można o obwodnicy zapomnieć, prace zostały wstrzymane.

Radny Grzegorz Polak, szef komisji rewizyjnej, prosił dyrektora Poliwodę, żeby przekonał dyrektora GDDKiA w Opolu Bolesława Pustelnika, że wersja północna obwodnicy Olesna jest korzystniejsza dla miasta.

- O obwodnicy musicie rozmawiać z zarządcą drogi krajowej nr 11, czyli z GDDKiA i dyrektorem Pustelnikiem - odpowiedział dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- Jako samorząd wraz z radą miejską, sołectwami i starostą oleskim zrobiliśmy wszystko, co możliwe w sprawie obwodnicy - tłumaczył Sylwester Lewicki. - Zarzucano mi jednak, że projekt obwodnicy wybrano na konsultacjach społecznych, a ja obudziłem się za późno (konsultacje społeczne połączone z głosowaniem nad wersjami obwodnicy odbyły się w marcu 2006 roku, Lewicki objął rządy w Oleśnie w grudniu 2006 r. - red., odwołanie w sprawie obwodnicy złożył w październiku 2007 r. - red)

- Ubolewam, że na konsultacjach społecznych nie było mieszkańców centrum miasta - mówił burmistrz Lewicki.

Winą za zablokowanie budowy obwodnicy włodarz Olesna obarczył jednak... nto.

- Nie wiem, czy jakieś służby specjalne tu działają, ale redaktor Dragon zawsze wie, kiedy mam spotkanie w sprawie obwodnicy czy u wojewody czy u ministra, i w ten sam dzień w nto jest artykuł o wojnie w Oleśnie o obwodnicę - stwierdził Sylwester Lewicki. - Nie da się niczego załatwić, kiedy ma się takiego "pomocnika medialnego", bo słyszę: "Co pan opowiada, skoro w prasie czytam, jakie u was są konflikty". Tak było i teraz, kiedy byłem u ministra, a w ten sam dzień ukazał się w nto artykuł o protestach mieszkańców ul. Kluczborskiej. Artykuły te są pełne przekłamań, pisane według zasady: "jak jest źle, to jest dobrze".

Komentarz

Panie burmistrzu, zapewniam, że nie jestem agentem ani tajnym współpracownikiem, nie znam Pańskiego kalendarza ani nie wiem, kiedy spotyka się Pan z wojewodą czy ministrem. Insynuację o współpracy z tajnymi służbami uważam za żenującą i obraźliwą w stosunku do mnie. Artykuł o protestach komitetu mieszkańców ul. Kluczborskiej napisałem po tym, jak komitet ten napisał list otwarty do Marszałka Opolszczyzny.
Obywatelski Komitet Budowy Obwodnicy Olesna wzywa w liście również i Pana, żeby wywiązał się Pan z obietnic dopilnowania, aby obwodnica została zbudowana.
Rozumiem, że łatwiej zrzucić odpowiedzialność na dziennikarza.

Mirosław Dragon

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
coyot
No i stało się na papierku. Jest potwierdzenie faktu !!!
A wspominałem już o tym wcześniej (patrz strona 1), ale każdy był mądrzejszy...
~GOSC~
W dniu 10.12.2008 o 08:26, gosc 123 napisał:

Kolego obiektywny wypowiedż rzecznika Wandrasza z Gddkia z radia Opole dzisiaj o godz 8.00" budowa obwodnicy Olesna wstrzymana wskutek protestów i nierealnych propozycji innych warraiantów obwodnicy proponowanych przez Urzad Miasta " oraz " ponieważ są to puliczne środki zostaną przerzucone na inne drogi między innymi na obw. Niemodlina " i to na tyle jeżeli o naszą Oleską wladzę a zarazem ostatni głos w sprawie obwodnicy Olesna . Brawo panie Majewski , Lewicki , Paprocki wygraliście bo to wam przecież chodziło .


NO TO PIęKNIE
c
czytelnik
Dziś w Kulisach znowu atryków o obwodnicy, a raczej jej braku!!!
c
coyot
W dniu 01.12.2008 o 17:38, Jasiepytam napisał:

"Burmistrz swój upór zakończył bodajże w lipcu i zgodził sie na wariant południowy, ale za to obudzili sie inni protrestanci..., którzy to po raz kolejny zablokowali tą inwestycję.Nie było by tej świętej trojcy, byliby inni..."Tak, Lewicki swój upór zakończył, bo był w porozumieniu z P i M, którzy od razu wnieśli protest. A czemu Lewicki się wycofał? Tylko i wyłącznie po to, żeby zachować kilka procent poparcia - choć kto ma rozum, to wie że on gra do spółki z P i M. No i pytanie za 100 pkt. - czemu lewicki na Łysika zrobił ruch jednokierunkowy koło swojego domu???


Wiesz dokładnie że był w porozumieniu, widziałeś to, słyszałes z ich ust... no właśnie - mały konflikt interesu w twoim wykonaniu.
A może to zwykły zbieg okoliczności, po tym jak burmistrz wycofał się, a ci panowie nie mający juz poparcia w swojej sprawie, postanowili na własna rękę działać ?!
Wiesz gdzie mieszka M ? Kiedy kupił dom i jak argumentuje swój protest ?
Tyle co wiem, to on protestował juz po ogłoszeniu pierwszych wytycznych tej obwodnicy, gdy jeszcze obecnego burmistrza nie było na stołku, a zarządcą dworu był ówczesny buergemeister. I każdy z tych panocków zgłaszali wtedy protesty w własnym imieniu.

Ciekawe co ty byś zrobił dla siebie jakbyś siedział na takim stołku...
c
czytelnik
W dniu 01.12.2008 o 15:55, ~loko~ napisał:

Oj się burmistrz trochę wygłupił przypisując naszemu redaktorkowi konszachty ze służbami specjalnymi hi hi trochę go poniosło. Media mają swoich życzliwych,no,ale wątpię,żeby to jakieś specsłużby byłyTak, tak odrobinę samokrytyki nie zaszkodzi! hi, hi i jeszcze raz hi
J
Jasiepytam
"Burmistrz swój upór zakończył bodajże w lipcu i zgodził sie na wariant południowy, ale za to obudzili sie inni protrestanci..., którzy to po raz kolejny zablokowali tą inwestycję.
Nie było by tej świętej trojcy, byliby inni..."

Tak, Lewicki swój upór zakończył, bo był w porozumieniu z P i M, którzy od razu wnieśli protest. A czemu Lewicki się wycofał? Tylko i wyłącznie po to, żeby zachować kilka procent poparcia - choć kto ma rozum, to wie że on gra do spółki z P i M.

No i pytanie za 100 pkt. - czemu lewicki na Łysika zrobił ruch jednokierunkowy koło swojego domu???
c
coyot
W dniu 01.12.2008 o 17:04, Gość napisał:

Coyot, ty jako mieszakniec wioski przez którą ma przebiegać obwodnica raszej jestaś PRZECIWKO tej inwesytcji i tyle!


Ja jako były mieszkaniec wioski, obok której ma przebiegać ta obwodnica południowa jestem raczej za tą obwodnicą.
Fakt, że popierałem plan burmistrza - błekitny- ale na chwilę obecną uważam, że jakikolwiek wariant jest dobry...byle by był.
M
Mirosław Dragon/NTO
Żeby dyskusja na temat obwodnicy nie była tylko wymianą poglądów oraz - co gorsza - insynuacji oraz inwektyw,
warto sporządzić KALENDARIUM zdarzeń - od prezentacji projektu obwodnicy aż do zablokowania inwestycji:

2003 - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu zgłasza zamiar wykonania obwodnicy

lipiec 2004 - wstepny projekt obwodnicy: 14-kilometrowa wersja południowa ze Starego Olesna do Sowczyc + dodatkowy objazd Łomnicy

kwiecień 2005 - GDDKiA zaproponowała cztery wersje obwodnicy Olesna: trzy południowe i jedną położoną na północ

wrzesień 2005- GDDKiA podała ostateczną wersję-południową, zawiązały się komitety protestacyjne

marzec 2006 - GDDKiA opracowała kolejne trzy wersje obwodnicy północnej, zaproponowane przez protestujących. Przeprowadzono głosowanie. 177 osób było za nitką południową, 108 za wariantami północnymi. Inwestor uznał to za ostateczne rozstrzygnięcie.

15 czerwca 2007 - wojewoda opolski zwraca się do ministra środowiska o uzgodnienie środowiskowych warunków realizacji obwodnicy Olesna

24 października 2007 - postanowienie ministra środowiska w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia (pozytywna opinia dla wersji południowej, rekomendowanej przez inwestora). Od postanowienia odwołali się:
- burmistrz Olesna Sylwester Lewicki
- komitety protestacyjne: Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej oraz Porozumienie Komitetów Protestacyjnych Obwodnicy Północnej.

19 marca 2008 - postanowienie ministra środowiska utrzymujące w mocy poprzednie postanowienie z 24 października 2007. Na to postanowienie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej oraz Porozumienie Komitetów Protestacyjnych Obwodnicy Północnej wniosły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

30 kwietnia 2008 - decyzja wojewody opolskiego w sprawie warunków realizacji przedsięwzięcia. Od tej decyzji odwołały się Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej oraz Porozumienie Komitetów Protestacyjnych Obwodnicy Północnej

3 czerwca 2008 - postanowienie wojewody opolskiego w sprawie sprostowania pomyłki w decyzji z 30 kwietnia 2008. Na to postanowienie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej wniosło zażalenie.
G
Gość
W dniu 01.12.2008 o 15:31, coyot napisał:

Wskaż mi wypowiedź gdzie, jak piszesz, rzucam nazwiskami ???A jakbyś śledził temat dobrze, to wiedziałbys, ze nie wyszedł on ode mnie.A jak ktos chce to niech sobie zaskarża, jak uważa że jest co ...A co do obwodnicy, to jakbyś czytał z zrozumieniem wszystkie listy i oświadczenia jak i władz tak i inwestora, to wiedział byś ze inwestor napisał takie zdanie, ze jeżeli nie dojdzie do zgody co do przebiegu obwodnicy do końce bierzącego roku, to pieniądze przepadną na rzecz innej inwestycji w regionie.Burmistrz swój upór zakończył bodajże w lipcu i zgodził sie na wariant południowy, ale za to obudzili sie inni protrestanci..., którzy to po raz kolejny zablokowali tą inwestycję.Nie było by tej świętej trojcy, byliby inni...O tej inwestycji trza było mysleć dużu, dużo, dużo wcześniej, nie pod koniec kadencji F.Ten bieg rzeczy był do przewidzenia.Coyot, ty jako mieszakniec wioski przez którą ma przebiegać obwodnica raszej jestaś PRZECIWKO tej inwesytcji i tyle!
~loko~
Oj się burmistrz trochę wygłupił przypisując naszemu redaktorkowi konszachty ze służbami specjalnymi hi hi trochę go poniosło. Media mają swoich życzliwych,no,ale wątpię,żeby to jakieś specsłużby były
c
coyot
W dniu 01.12.2008 o 15:32, Gość napisał:

co ty tam coyot znowu za bzdety piszesz obwodnica mogła juz być budowana a przed budową trzeba ustalic jej przebieg jej przebieg został oprotestowany skutecznie przez burmistrza , pana p i m. kto to chyba sie domysłasz ja mam rozum i nie mogę rzucać nazwiskami tak jak ty o lekarzach nawiasem mówiąc pisałeś jak zwykle takie głupoty żę dziwię się że w sumie dobry lekarz B nie zaskarżył cie o zniesławienie bo ostatnio 2 razy byłem i zostałem nawet przyjety po 14 bez żadnej łaski . basen tak bardzo dobrze ale obwodnica jest zawalona głownie przez miasto i paru oszołomów którzy lepiej się znają ale kwybudowali dom przy przyszłej trasie i o tym wieddzieli . proponuje bojkot gospodarczy obu panów a burmistrza ocenią wyborcy.


Wskaż mi wypowiedź gdzie, jak piszesz, rzucam nazwiskami ???
A jakbyś śledził temat dobrze, to wiedziałbys, ze nie wyszedł on ode mnie.
A jak ktos chce to niech sobie zaskarża, jak uważa że jest co ...

A co do obwodnicy, to jakbyś czytał z zrozumieniem wszystkie listy i oświadczenia jak i władz tak i inwestora, to wiedział byś ze inwestor napisał takie zdanie, ze jeżeli nie dojdzie do zgody co do przebiegu obwodnicy do końce bierzącego roku, to pieniądze przepadną na rzecz innej inwestycji w regionie.
Burmistrz swój upór zakończył bodajże w lipcu i zgodził sie na wariant południowy, ale za to obudzili sie inni protrestanci..., którzy to po raz kolejny zablokowali tą inwestycję.
Nie było by tej świętej trojcy, byliby inni...

O tej inwestycji trza było mysleć dużu, dużo, dużo wcześniej, nie pod koniec kadencji F.
Ten bieg rzeczy był do przewidzenia.
G
Gość
co ty tam coyot znowu za bzdety piszesz obwodnica mogła juz być budowana a przed budową trzeba ustalic jej przebieg jej przebieg został oprotestowany skutecznie przez burmistrza , pana p i m. kto to chyba sie domysłasz ja mam rozum i nie mogę rzucać nazwiskami tak jak ty o lekarzach nawiasem mówiąc pisałeś jak zwykle takie głupoty żę dziwię się że w sumie dobry lekarz B nie zaskarżył cie o zniesławienie bo ostatnio 2 razy byłem i zostałem nawet przyjety po 14 bez żadnej łaski . basen tak bardzo dobrze ale obwodnica jest zawalona głownie przez miasto i paru oszołomów którzy lepiej się znają ale kwybudowali dom przy przyszłej trasie i o tym wieddzieli . proponuje bojkot gospodarczy obu panów a burmistrza ocenią wyborcy.
c
coyot
W dniu 29.11.2008 o 12:12, PIOTR napisał:

Jeszcze raz prosze Władze zarówno z Opola jak i Olesna o zgodę i rozpoczęcie budowy obwodnicy. Jestem kierowcą TIR-a i wiem co znaczy uciążliwość dużych aut!


Ty sobie możesz prosić...
Przecież juz dawno wiadomo, że pieniądze z GDDKiA na ta obwodnicę przeznaczono juz na cos innego...
Tylko jak i władze Olesna, tak i władze wojewódzkie GDDKiA boją się do tego przyznać...
A te wszystkie spotkania i rozmowy , teraz, to tzw. stwarzanie dobrego wizerunku, lub jak kto woli pozorów...
c
czytelnik
Dlaczego pan Lewicki jest taki smutny na tym zdjęciu, czyżby to zasługa redaktora z NTO?
o
obiektywny
Ucinam wszelkie spory i waśnie na temat obwodnicy!!! Proszę nie robić dalszego przedstawienia wyłącznie dla mediów. Tylko racjonalne rozmowy z służbami drogowymi mogą nas uratować. Chyba wszyscy na to czekamy.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie