Norbert Szmolke uczy studentów o odnawialnych źródłach energii

(edh)
Dr inż. Norbert Szmolke z biomasą, którą badał podczas stażu. (fot. Paweł Stauffer)
Dr inż. Norbert Szmolke z biomasą, którą badał podczas stażu. (fot. Paweł Stauffer)
Wiedzę zdobytą w RAPE dr inż. Norbert Szmolke przekazuje studentom.

Z Regionalną Agencją Poszanowania Energii Opole (RAPE) naukowiec z Politechniki Opolskiej współpracuje od kilku lat. Jako audytor energetyczny wykonywał na jej zlecenie audyty.

Zobacz: Opolszczyzna> Produkcja odnawialnej energii się opóźnia

Jednym z tematów badawczych dr. inż. Norberta Szmolke są odnawialne źródła energii. - Gdy pojawiła się możliwość odbycia stażu naukowego, dobrym miejscem dla mnie okazał się właśnie RAPE, ponieważ zajmuje się ono budową kotłowni na biomasę i dystrybucją tego surowca - tłumaczy dr inż. Szmolke.

Na czym polegało zajęcie naukowca stażysty?

- Zbierałem informacje na temat spalania biomasy oraz, co dla mnie najbardziej cenne, zobaczyłem, jak eksploatuje się kotły na pelety - kontynuuje pracownik PO.

Zdobytą tam wiedzę naukowiec wykorzystuje teraz na uczelni podczas wykładów na temat gospodarowania energią oraz w realizacji projektów tematycznych.

- Także jako audytor energetyczny wiele się nauczyłem. Przydaje się to, gdy proponuję inwestorowi zamianę konwencjonalnego ogrzewania na bardziej ekologiczne - opowiada naukowiec.

Zobacz: Opolscy rolnicy chcą współpracować z naukowcami

Piotr Kawka, pełnomocnik zarządu RAPE Opole, mówi, że dla firmy taka współpraca przynosi zysk niewymierny. - Nasi pracownicy dowiedzieli się od stażysty o nowych technologiach, które pozwalają na wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii - tłumaczy Piotr Kawka.

Zdaniem dr. Szmolkego współpraca między opolskimi firmami i przedstawicielami uczelni układa się coraz lepiej. Po okresie odseparowania nawiązywane są relacje.

- Pewne znaczenie ma fakt, że przedsiębiorstwa, ubiegając się o dotacje unijne, powinny posiadać opinie jednostek naukowo-badawczych. Ten wymóg pozwolił na wyeksponowanie potencjału technicznego opolskich uczelni - ocenia dr inż. Szmolke.

Przyznaje on, że uczelnia, jako jednostka budżetowa, nie jest w stanie reagować na tzw. telefon, czego oczekują kontrahenci, ale uważa, że to się zmieni.

Staże dla pracowników organizował i finansował Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej w ramach programu unijnego „Przedsiębiorczy naukowiec”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska