Noworoczne spotkanie samorządowców i działaczy mniejszości...

  Noworoczne spotkanie samorządowców i działaczy mniejszości niemieckiej [zdjęcia]

  Zdjęcie autora materiału
  Krzysztof Ogiolda

  Nowa Trybuna Opolska

  Spotkanie samorządowców i działaczy mniejszości niemieckiej.
  1/37
  przejdź do galerii

  Spotkanie samorządowców i działaczy mniejszości niemieckiej. ©Krzysztof Ogiolda

  Podczas spotkania w Opolu-Grudzicach działacze mniejszości podsumowali rok 2018 i rozmawiali o planach na przyszłość.
  Mówili o tym konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle oraz liderzy mniejszości: Rafał Bartek, Ryszard Galla, Bernard Gaida i Roman Kolek.

  - Wybory samorządowe 2018 pokazały dobitnie, że nic nikomu nie jest dane raz na zawsze – mówił przewodniczący zarządu TSKN Rafał Bartek. - O każdą kolejną kadencję trzeba zabiegać na nowo, a nasza aktywność jest ważna nie tylko przez całą kadencję ale i w samej kampanii wyborczej.
  Jeszcze raz gratuluję wszystkim wybranym i dziękuję wszystkim tym, których wprawdzie nie wybrano, ale którzy decydując się na start z list MN pokazali jak ważne jest dla nich dziedzictwo regionalne i jego zachowanie. Szczególnie dziękuję w tym miejscu wszystkim wójtom i burmistrzom, którzy przez całe lata reprezentowali MN w samorządach. Dziękuję za waszą odwagę, rozsądek, za waszą pracę na rzecz społeczności lokalnej i niemieckiego dziedzictwa. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko od polityki, ale przede wszystkim od naszej aktywności na co dzień jako członków mniejszości niemieckiej będzie zależała przeszłość kultury, języka, tradycji niemieckiej. To my bowiem lokalnie w naszych kołach DFK, w naszych samorządach decydujemy ostatecznie o tym ile języka niemieckiego będzie w szkole czy przedszkolu?, a ile będzie zajęć pozalekcyjnych, kursów językowych itd. (...)I w tym kontekście chciałbym wam serdecznie podziękować za to co się działo w 2018 roku.

  Lider VdG Bernard Gaida, nawiązując do swego noworocznego listu przypomniał, że przed mniejszością w nowym roku są dwie niełatwe dla środowiska mniejszości rocznice – 80-lecie wybuchu II wojny światowej i 100-lecie pierwszego powstania śląskiego. Zaapelował, by ich nie przemilczać w kołach DFK i w czasie spotkań z młodzieżą mniejszości.

  Przewodniczący cytował także tekst profesora Henryka Jaroszewicza „Krótki przepis na uratowanie języka śląskiego”. - "Powtórzmy – decydującym momentem, przesądzającym o śmierci języka jest dzień, kiedy ktoś, kto nim do tej pory mówił, postanawia więcej się nim już nie posługiwać. Tak umiera język" – mówił. - Prawda, która w poniższym artykule dotyczy śląskiego, odnosi się także do języka niemieckiego na Śląsku czy Warmii. Co prawda niemczyźnie nie grozi wymarcie bo istnieje państwo niemieckie, ale w regionach, które on kulturowo stworzył lub współtworzył może zaniknąć zupełnie. Słowa Henryka Jaroszewicza powinien każdy wziąć sobie do serca.

  Więcej o noworocznym spotkaniu w dodatku „Heimat. Mała Ojczyzna”.

  Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal