Do obejrzenia mamy ponad tysiąc eksponatów: różnego rodzaju lamp i aparatów rentgenowskich - mówi Tomasz Ciecierski z Sekcji Promocji i Kultury Politechniki Opolskiej. - Po raz siódmy włączyliśmy się w Noc Muzeów, zapraszając uczestników do naszej siedziby.
Uczestnicy sobotniego wydarzenia mogli zobaczyć na PO najnowszy eksponat - aparat rentgenowski firmy Siemens z lat 60., który niedawno opolskiej placówce przekazały Siostry Służebniczki NMP Niepokalanie Poczętej z Leśnicy. Urządzenie trafiło do Leśnicy jako dar od sióstr zakonnych z Niemiec. Jest eksponowane w holu.
- Mam nadzieję, że pomoże studentom w nauce i stanie się pięknym eksponatem - powiedziała „Wiadomościom Uczelnianym PO” S.M. Maksymiliana Dziubek, przełożona zakonu, a S. Leoncja Kusz, wiekowa zakonna stomatolog wspominała, że w czasach komunizmu zostanie stomatologiem w habicie wymagało wielu zabiegów, prawie szpiegowskich. Żeby móc pojawić się na uczelni, musiała przebierać się w cywilne ubranie, bo na habit nie było zgody.
Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej założył w 1850 r. bł. Edmund Bojanowski, by m.in. pomagać biednym i chorym oraz wychowywać dzieci.
Wśród innych, szczególnie cennych dla kustosza, eksponatów jest miernik promieniowania X - wojskowe urządzenie (model D-0871), służące do rejestracji promieniowania jonizującego, niezwykle rzadkie i trudne do zdobycia, a podarowane Grzegorzowi Jezierskiemu przez jego wnuka Roberta Karamara.
Wśród najnowszych nabytków jest też akcelerator cząstek elektronów, zwany betatronem. Do muzeum przekazał go dr inż. Michał Waluk.