Objazdów nie będzie

Małgorzata Krysińska
Jutro rozpocznie się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej, Kościuszki i Sądowej.

Przymiarki do tej inwestycji na często zakorkowanym skrzyżowaniu trwały już od kilku lat. Wreszcie w ubiegłym roku Zarząd Miejski zlecił wykonanie projektu ronda. Projekt ten na początku tego roku doczekał się akceptacji zarówno starostwa, jak i dyrektora Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

- Drugie rondo w Oleśnie będzie o wiele mniejsze od tego, które wybudowaliśmy wcześniej u wlotu do miasta z Opola. Mimo to, skuteczniej poprawi płynnośc ruchu i bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Na wszystkich wlotach między pasami zaprojektowano wyspy, których zadaniem jest spowolnienie szybkości pojazdów oraz zapewnienie pieszym i rowerzystom bezpiecznego przekraczania jezdni. W bezpośrednim obrębie ronda zaprojektowano ciągi pieszo-rowerowe - wymienia zalety nowego rozwiązania Krzysztof Dydyna, szef Wydziału Urbanistyki i Gospodarki Komunalnej w oleskim Urzędzie Miejskim.
Przetarg na wykonawcę robót wygrało kluczborskie Przedsiębiorstwo Drogowe "Trakt". W trakcie ubiegłotygodniowego spotkania przedstawicieli tej firmy z władzami gminy, głównym wykonawcą i podwykonawcami zadecydowano, że rondo budowane będzie "pod ruchem" - prace będą prowadzone w taki sposób, by umożliwić kierowcom swobodny przejazd przez skrzyżowanie, bez potrzeby kierowania ich objazdem. Jak twierdzą bowiem fachowcy, obciążenie którejkolwiek innej z miejskich ulic tak sporym dodatkowym ruchem, spowodowałoby totalne zniszczenie jej nawierzchni.

- Ustaliliśmy też, że trzeba będzie przełożyć przebiegający tamtędy gazociąg, wodociąg oraz instalację gazową i energetyczną. Firmy, które nimi administrują, zadeklarowały, że zrobią to na własny koszt. Oznacza to więc, że na te, kosztowne przecież prace (samo przełożenie rur gazociągowych to wydatek rzędu 60 tys. zł), gmina nie będzie musiała wydać już ani złotówkui - podkreśla Dydyna.
Roboty trwać będą do 17 września, a sama budowa kosztować w sumie 257 tys. zł. Sfinansują ją po połowie gmina i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Niezależnie od tego gmina, już na własny koszt, oświetli wysepkę czterema silnymi latarniami. Przeznaczy na to dodatkowo 18 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska