Obwody łowieckie 2021. Radni podzielili województwo opolskie na obwody łowieckie. Gdzie można polować?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Udostępnij:
Przygotowania do podziału trwały dwa lata. Od wiosny przyszłego roku opolscy myśliwi będą gospodarować w nowych obwodach łowieckich.

Sejmik województwa opolskiego zatwierdził nowy podział Opolszczyzny na obwody łowieckie. Zamiast obecnych 158 obwodów od 1 kwietnia przyszłego roku będziemy mieć ich mniej, bo 147.

W niektórych przypadkach zmienione lub poprawione zostały też granice obwodów.

Na Opolszczyźnie można polować na ponad 900 tysiącach hektarów, z czego większość to pola. Poluje ok. 3,5 tysiąca myśliwych, skupionych w 91 kołach Polskiego Związku Łowieckiego.

Po raz pierwszy o tym, gdzie można będzie prowadzić polowania, zdecydował samorząd wojewódzki, a nie wojewoda. Sam zaś proces ustalania obwodów odbywał się z otwartym udziałem społeczeństwa i właścicieli gruntów. Procedura podziału na obwody łowieckie trwała dwa lata, była skomplikowana i wymagała bardzo szerokich konsultacji.

Nie wszystkich udało się zadowolić. Na przykład czworo właścicieli gruntów w powiecie namysłowskim domagało się, aby ich działki wyłączyć zupełnie z obwodów łowieckich, bo nie życzą sobie, aby polowano na ich terenie. Sejmik ostatecznie się na to nie zgodził, co nie oznacza, że myśliwi będą strzelać na ich ziemi.

Właściciele muszą jednak skorzystać z innej procedury i w starostwie zażądać, aby ich grunt wyłączono z polowań. Wnioski o okrojenie obwodów łowieckich składali też właściciele ferm zwierząt futerkowych. Argumentowali, że strzały w okolicach ferm powodują stres u zwierząt hodowlanych, a nawet ich śmierć.

Swoje uwagi złożyło 50 kół łowieckich, często rywalizując o bardziej atrakcyjne miejsca.

Sporo kontrowersji wzbudziło podzielenie dawnego obwodu łowieckiego nr 150 koło Praszki i przyłączenie tych terenów do innych obwodów. W tym przypadku sejmik kierował się zasadami racjonalnej gospodarki łowieckiej.

Natomiast koło Olesna z obwodu łowieckiego wyłączono ok. 400 hektarów na wniosek sił zbrojnych jako obszar specjalnego znaczenia dla obronności kraju. Nie pomógł nawet protest nadleśnictwa.

Do końca marca przyszłego roku wojewoda wybierze dzierżawców poszczególnych nowych obwodów, przy czym obecnie dzierżawcy nie mogą korzystać z żadnych preferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie