Mimo chłodu, padającego śniegu i ciemności pojedynczo i małymi grupkami pątnicy po mszy św. w kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu wyruszyli na trasę.
Jej długość – 40 km – nawiązuje do 40 dni postu. Na ekstremalny charakter składa się nie tylko nocny marsz, ale i związane z nim milczenie, do którego uczestnicy się zobowiązują.
Razem na Górę św. Anny wędrowali Anna Zomerska z Opola, Bronisław Ulasz z Prószkowa i Krystian Kula z Krasiejowa.
- Ania jest moją chrześnicą, a kolega do nas dołączył – mówi pan Bronisław. - Na Górę św. Anny pójdę ósmy raz, ale w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej pierwszy. Mam już 68 lat i idę podziękować za okazane mi dotąd łaski i prosić o zdrowie dla całej rodziny.
Ja biegam regularnie, więc mam kondycję – zapewnia pan Krystian. - A zimno przetrwamy. Wewnątrz jest ciepło. W plecaku jest gorąca herbata, w komórce GPS, więc damy radę.
Janusz Kochanowski z Opola Nowej Wsi Królewskiej wybrał się na EDK po raz drugi.
- Łatwiej niż rok temu chyba nie będzie – mówi. - Bo wtedy nie było tak ekstremalnej pogody. Ale to oznacza, że teraz będzie lepiej. Zabrałem ze sobą kije do nordic walkingu i myślę, że to pomoże. W plecaku poza herbatą mam także zamienne buty i skarpety. Na drodze się okaże, czego zapomniałem. Niosę ze sobą parę intencji. Chcę się modlić o zdrowie dla bliskich, o wzajemne zrozumienie i żeby wszystko szło, jak należy.
Pierwsi pątnicy powinni dotrzeć do celu – na Górę św. Anny lub do kościoła Przemienienia Pańskiego w Opolu w sobotę rano.
POLECAMY:
ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE 2018 [szczegóły]
TE NOWOTWORY zabijają nas najczęściej
OPOLE W 2000 roku. Pamiętasz, jak wyglądało wtedy miasto?
Zaufaj mi. JESTEM ARCHITEKTEM...
Piękna nysanka w brytyjskim TOP MODEL
TARGI ŚLUBNE W OPOLU. Co jest na topie?
Zobacz też: Opolskie Info [16.03.2018]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Andrzej Duda we francuskiej telewizji. Apeluje o więcej pomocy dla Ukrainy
- Mężczyzna zatrzymany przed domem Rihanny. Nie uwierzysz, co chciał zrobić!