Ołtarz w Chrząstowicach po konserwacji jest jak nowy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Archiwum prywatne
Dobiegły prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym kościoła w Chrząstowicach. W sfinansowaniu renowacji pomógł pełnomocnik rządu Niemiec ds. kultury i mediów. Kwota dotacji wyniosła 27 tys. euro. Łączny koszt prac to 150 tys. zł.

- Było to ratowanie części niemieckiego dziedzictwa kulturowego - mówi Rafał Bartek, lider TSKN oraz przewodniczący DFK i członek Rady Parafialnej w Chrząstowicach - skoro ołtarz powstał w Monachium i drogami, których do końca nie znamy, dotarł do Chrząstowic. Rząd Republiki Federalnej od wielu lat przewiduje w budżecie pewne środki, po które warto sięgać. Są one przeznaczone właśnie na ochronę niemieckiego dziedzictwa w Europie Środkowej i Wschodniej. My jako parafia staraliśmy się o dofinansowanie z tego źródła już trzeci raz: na remont dachu, remontu organów, a teraz ołtarza.

Warunkiem pozyskania dotacji z tego źródła jest posiadanie niemieckiego partnera, który ponosi prawną odpowiedzialność za przygotowanie i rozliczenie projektu. Przy renowacji ołtarza partnerem była nie parafia niemiecka - jak poprzednio, ale partnerska gmina Glashütte z Saksonii.

- Bardzo się z tego cieszę, bo to w sposób namacalny ożywiło nasze partnerstwo - dodaje Rafał Bartek. - Burmistrz Glashütte Markus Dressler bardzo się ucieszył, że mógł pomóc.

Prace zostały przeprowadzone przez pracownię konserwacji Muzeum Śląska Opolskiego pod kierownictwem dr Beaty Wewiórki.
Ołtarz główny na przestrzeni ponad 120-letniego pobytu w chrząstowickim kościele, w wyniku licznych przeróbek, zupełnie zmienił swój pierwotny wygląd. Był nie tylko wielokrotnie przemalowywany, ale również został mocno przebudowany. Powstał w II połowie XIX w. Nie da się wykluczyć, że powstał w „Mayer’sche Hofkunstanstalt”(jednym z najważniejszych warsztatów sztuki sakralnej w Bawarii), ponieważ rzeźby z ołtarza posiadają sygnatury tej pracowni. Wykonywano w niej figury świętych, stacje drogi krzyżowej i inne rzeźby chrześcijańskie oraz konstrukcje ołtarzowe. Ołtarz nie powstał na zamówienie dla kościoła w Chrząstowicach, ale został przywieziony z innej świątyni, wtedy otrzymał nową kolorystykę dostosowaną do ówczesnego wnętrza chrząstowickiego kościoła.

- Wszyscy się pięknem ołtarza zachwycają - podkreśla Rafał Bartek. - Na początku trochę szokowała przywrócona kolorystyka w zieleni, której dawno w naszym kościele nie było. Wielkie wrażenie robią też przywrócone do poprzedniej kolorystyki figury: Matki Bożej, św. Floriana i św. Wendelina. Każdy akcent, każde złocenie oraz nowe oświetlenie prezbiterium pogłębiają to wrażenie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska