Oni wiedzą jak odkryć język serca

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Członkowie KON z Dębskiej Kuźni m.in. byli na warsztatach w Bibliotece Austriackiej w Opolu i wzięli udział w konkursie fotograficznym DWPN "Der, die, das - wakacje mit Spass” .
Członkowie KON z Dębskiej Kuźni m.in. byli na warsztatach w Bibliotece Austriackiej w Opolu i wzięli udział w konkursie fotograficznym DWPN "Der, die, das - wakacje mit Spass” . DWPN
W ponad 20 szkołach podstawowych i gimnazjach działają już Kluby Odkrywców Niemieckiego. Dla uczniów to okazja, by się dobrze bawić, szlifując język i poznając historię i kulturę Niemiec.

Kluby działają m.in. w szkołach w Bogacicy, Prószkowie, Izbicku, Zdzieszowicach, Dębiu i Węgrach. Zaczęły powstawać we wrześniu 2014 w ramach kampanii Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej "Bilingua - łatwiej z niemieckim!". Obecnie działają w 21 placówkach w województwach opolskim i śląskim (o czym informują umieszczone na ich budynkach specjalne tabliczki).

Najważniejszymi celami istnienia klubów są: zdobywanie wiedzy na temat kultury i życia społeczno-gospodarczego Niemiec i innych krajów niemieckojęzycznych, wielokulturowej historii Górnego Śląska, a także innych regionów zamieszkanych przez mniejszość niemiecką w Polsce. W klubie można też doskonalić język niemiecki.

- Na spotkania Klubu Odkrywców Niemieckiego przychodzi u nas co tydzień około 20 uczniów z klas I-VI - mówi pani Bernadeta Sonsała, nauczycielka w PSP w Prószkowie. - Zajęcia dostosowuję do ich chęci i potrzeb. Uczymy się w terenie, na przykład poznając Prószków i jego historię. Uczniowie sami wymyślają dwujęzyczne gry multimedialne albo bawią się przy grach planszowych otrzymanych z DWPN.

- Wspieramy kluby różnymi materiałami edukacyjnymi, np. kartami pracy dla nauczycieli, grami edukacyjnymi do nauki niemieckiego oraz o Niemczech i innych krajach np. "Die Rundreise", "Die Deutsch-Meisterschaft", "Kettenfragen" itd. - mówi Julianna Pawleta, koordynator kampanii. - Regularnie wysyłamy klubowiczom magazyny KEKS. Otrzymali również stand z materiałami "Bilingua" oraz gadżety z logotypem kampanii.
W wielu klubach odbywały się jesienią spotkania z osobami dwujęzycznymi.

Są one żywym dowodem na to, że warto znać język niemiecki, bo daje on różne możliwości rozwoju i realizowania się w życiu. W Prószkowie gościem KON była pani Monika Wittek, odpowiedzialna za sprawy kultury w VdG. Opowiadała uczniom o wyniesionych z domu tradycji mówienia po niemiecku i o niemieckich lekturach z dzieciństwa.

A także o podróżach - m.in. do Meksyku i Indii - które mogła odbyć ze względu na swoją wielojęzyczność.

- W roku szkolnym 2015/2016 planujemy utworzyć kolejne kluby - dodaje Julianna Pawleta. - Wiosną będziemy informować o rekrutacji i zapraszać szkoły do aktywnego udziału w naszej kampanii. Tymczasem zachęcamy dzieci i młodzież do odwiedzenia zakładki dla dzieci na naszej stronie www.bilingua.haus.pl. Są tam także informacje dla nauczycieli i rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska