Opolanie w strugach deszczu uczcili pamięć powstańców warszawskich. Mija 77. rocznica zrywu

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Powstanie warszawskie wybuchło 1. sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W 77. rocznicę tamtych wydarzeń Opolanie uczcili pamięć tych, którzy byli gotowi zginąć, walcząc o wolność.
Powstanie warszawskie wybuchło 1. sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W 77. rocznicę tamtych wydarzeń Opolanie uczcili pamięć tych, którzy byli gotowi zginąć, walcząc o wolność. Mirela Mazurkiewicz
Powstanie warszawskie było największą akcja zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Trwało 63 dni i zakończyło się klęską. W niedzielę (1 sierpnia) w Opolu uczczono tych, którzy za ojczyznę byli gotowi zginąć.

Punktualnie o godz. 17:00 zawyły syreny, upamiętniające godzinę "W". Pod pomnikiem Armii Krajowej na osiedlu AK w Opolu odbyły się obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

- To był wielki dramat dla ludzi Warszawy i dla kraju - mówił Henryk Wierny, prezes opolskiego zarządu okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - 1. sierpnia grupy niemieckich i hitlerowskich oprawców wpadły do Warszawy i sekcja po sekcji czyściły domy. Wszystkich mężczyzn traktowano jako bandytów i natychmiast rozstrzeliwano. Po upadku powstania ludność cywilną wysłano do obozu tymczasowego w Pruszkowie pod Warszawą. Ponad 150 tys. osób deportowano do różnych obozów koncentracyjnych, pozostałe 150 tys. wcielone do pracy w III Rzeszy. Taki był dramat ludzi, którzy walczyli o wolność i niepodległą Polskę.

W obchodach, mimo że odbywały się one w strugach deszczu, brali udział m.in. weterani AK i świadkowie zdarzeń z sierpnia 1944.

Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, mówił, że miłość powstańców warszawskich do ojczyzny była tak wielka, że wielu nie wahało się oddać za nią życia.

- Warszawskie dzieci ruszyły w bój o wolną stolicę i niepodległą Polskę. Nękani, gnębieni, upadlani i zniewoleni latami wojny 1. sierpnia 1944 roku rozpoczęli walkę - mówił wiceprezydent Zych. - Dosyć już mieli nieustannych łapanek, publicznych egzekucji i brutalnych mordów, niejednokrotnie dokonywanych na dzieciach. Rocznica wybuchu powstania warszawskiego prowokuje, by wspomnieć hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna ". Przesłanie w nich zwarte ma ogromne znaczenie dla pokolenia powstańców warszawskich i dla tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległość. To hasło było drogowskazem inicjującym działania, rodzącym odwagę i dającym nadzieję.

Obchody rocznicy były okazją do tego, by uhonorować zasłużonych. Major Andrzej Witkowski otrzymał rzeźbę z podobizną Józefa Piłsudskiego na koniu. Zasłużeni mieszkańcy regionu odebrali też monety okolicznościowe NBP.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska