Opole bez umowy na zagospodarowanie odpadów. Remondis nie będzie odbierać wszystkich śmieci!

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opole nie ma umowy z firmą Remondis na zagospodarowanie odpadów
Opole nie ma umowy z firmą Remondis na zagospodarowanie odpadów Piotr Guzik
Opole od 2 stycznia jest bez umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. - W konsekwencji w najbliższych dniach zatrzymany zostanie odbiór odpadów zmieszanych (czarny pojemnik) - informuje ratusz.

- Sytuacja ma swoje podstawy w drastycznej podwyżce cen za zagospodarowanie odpadów, którą proponuje Remondis. Od stycznia 2020 roku cena ta miałaby wzrosnąć z 311 zł do 486 zł brutto za tonę - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta.

- W trakcie jesiennych negocjacji kwota oscylowała wokół 360 zł, dlatego nowa stawka jest dla nas ogromnym zaskoczeniem. W efekcie tej podwyżki cena dla mieszkańców mogłaby wzrosnąć z 19 zł do nawet 30 zł miesięcznie - wskazuje.

- W obliczu tego, że podstawy nowej ceny zaproponowanej przez Remondis nie są dla nas jasne, nie możemy się zgodzić na tę propozycję. Domagamy się wyjaśnień ze strony Remondisu, do tego czasu umowa na zagospodarowanie odpadów nie zostanie podpisana przez Miasto Opole - zaznacza pani rzecznik.

Do czasu aż umowa na zagospodarowanie odpadów (dotyczy przetwarzania odpadów zmieszanych i tego co zostaje po sortowaniu) nie zostanie podpisana, Remondis nie będzie prowadzić odbioru odpadów zmieszanych, wyrzucanych do czarnego pojemnika.

Odpady sortowane, wyrzucane do pojemników zielonych (szkło), żółtych (tworzywa sztuczne i metale), niebieskich (papier i karton) oraz brązowych (bioodpady) mają być odbierane zgodnie z harmonogramem.

Na razie nie wiadomo jak długo może potrwać ta sytuacja. Miasto organizuje w tej sprawie konferencję prasową w piątek o godz. 9.

Dodajmy, że Opole nadal ma umowę z firmą Remondis na odbiór odpadów z terenu Opola. Obowiązuje ona od sierpnia 2019 roku do końca marca 2021 roku. Jej wartość to ponad 30 mln złotych.

Wyższe koszty odbioru odpadów wzięto pod uwagę przy opracowywaniu nowych stawek dla mieszkańców, zatwierdzonych przez radnych na sesji pod koniec listopada. Z początkiem 2020 roku wzrosły one z 13 do 19 zł za osobę miesięcznie w gospodarstwach, w których odpady są sortowane, zaś tam, gdzie odpady nie są sortowane, stawka wzrosła z 20 do 38 zł.

Drugim czynnikiem branym pod uwagę przy opracowywaniu stawek były szacunkowe koszty nowej umowy na zagospodarowanie odpadów. Ratusz bazował na wspomnianej kwocie około 360 zł za tonę. Wyższa cena ma powodować, że opłaty wnoszone przez mieszkańców nie pokryją kosztów całego systemu odbioru i przetwarzania odpadów w Opolu.

Skąd wyższa cena za zagospodarowanie odpadów przedstawiona przez Remondis? Nieoficjalnie słyszymy, że wiąże się to ze wzrostem kosztów związanych ze spalaniem tych odpadów, które nie trafiają na składowisko.

Kredyty mieszkaniowe popularne mimo pandemii

Wideo

Komentarze 80

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
3 stycznia, 11:04, Felek:

Suweren wydymany w kakałko przez rządzących. A mieli zarabiać co najmniej po 4,5 tys brutto. Chcieliście zarabiać miliony jak w PRL to teraz wiecie że z pustego to i Salomon nie naleje.

Przecież są inne firmy! Dajmy im zaistnieć! Czemu tylko Remondis?

G
Gość
3 stycznia, 06:54, Gość:

Jak to jest tu się nieopłaca , a śmieci do Opola przyjeżdżają z dolnośląskiego i śląskiego województwa, po kilka transportów dziennie!

3 stycznia, 8:54, Gość:

Zapewne chodzi o paliwa alternatywne,które są produkowane ze śmieci. Może Remondis ma za wysoką cenę,dlatego zwożone są z województw ościennych lub takich śmieci nie przetwarza.

Całe Groszowice te tiry ze śmieciami nam rozjeżdzą

G
Gość

"Art. 6s.W przypadku gdy gmina nie realizujeobowiązkuodbierania odpadów komunalnychod właścicielinieruchomości,właścicielnieruchomości jestobowiązany do przeka-zania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowiodbierającemu odpadykomunalne od właścicielinieruchomości,wpisanemu do rejestru działalności regu-lowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2. "

USTAWAz dnia 13 września 1996 r.o utrzymaniuczystości i porządku w gminach

Nie ma zmartwienia

G
Gość

To Aruś Wiśniewski wprowadzał w Opolu ustawe śmieciową jeszcze jak był vice i ocenił to na -5 (własne [wulgaryzm] potrafi zachwalić). Jak nie będą odbierać to niech sam zakasuje rękawy i odbiera może razem z panią rzecznik. Mnie wszystko jedno kto weźmie.

G
Gość
3 stycznia, 13:22, Gość:

W Prószkowie Pan "cudowny" Burmistrz podniósł opłaty z 14 zł na 23,50...witajcie w klubie :-)

Zero inwestycji, zero inwestorów, zero pomysłów...to chyba jedyna gmina wzdłuż A4 bez strefy ekonomicznej....ostatnie 15 lat...to jedno wielkie rządy marazmu, nieudacznictwa...ale ktoś tych oświatowców wybiera

G
Gość

Czyli miała byc podwyzka z 311zł za tonę na 360zł czyli 20 procent a nam miasto zafundowało podwyzkę z 13 zł na 19 zł czyli procent prawie 50!!!!!. Żeby bylo śmieszniej teraz gmina zgodzi sie na stawkę 480zł czyli 50 procent a nam wyjdzie 30 zł czyli procent 120!!!

G
Gość

W Prószkowie Pan "cudowny" Burmistrz podniósł opłaty z 14 zł na 23,50...witajcie w klubie :-)

G
Gość
3 stycznia, 06:40, Gość:

Kowalski ratuj !

3 stycznia, 11:00, Gość:

ma fuchę w stolicy, więc znów ma nas/was w d...

No to Viola ratuj albo Bortniczuk - szpec na gazowe dzwonki

m
mazurek

jak nie wywiozą u mnie smieci w styczniu podejde na ul mazurek pod dom wisni i zostawie pod domem

T
T

Gdyby jednak ktoś poczuł się zaniepokojony, że w Opolu będzie jak w Neapolu to spokojnie, ustawodawca to przewidział: zleca sie odbiór odpadów firmie mającej zezwolenie (np Remondis lub Zakład Komunalny) oni wystawiają fakturę którą się do Ratusza - podstawa prawna to art. 6s ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 1996 Nr 132 poz. 622 z późn zm)

G
Gnój 2020 -^
3 stycznia, 11:04, Felek:

Suweren wydymany w kakałko przez rządzących. A mieli zarabiać co najmniej po 4,5 tys brutto. Chcieliście zarabiać miliony jak w PRL to teraz wiecie że z pustego to i Salomon nie naleje.

Co ci z tych 4.5 tyś brutto. To jest myślenie oczu ta kwota będzie niczym opłaty, życie wzrosną do tego poziomu i dalej dziadowania ciąg dalszy. Zniszczą przedsiębiorców, nowe podatki, podwyżki podatków co idzie w parze z cenami w sklepach i opłatami. Zniszczą was zapłacicie za te plusy srogo. Przede wszystkim godnym życiem.

G
Gość

Zapraszam Prezydenta żeby obejrzał jak wyglądają w środku wiaty śmietnikowe. Pięknie jest dookoła i pod pojemnikami na odpady biodegradowalne! Wyciekająca z nich breja cuchnie i jest pełna zarazków. Czy Sanepid tego nie widzi? Tylko patrzeć jak wybuchnie jakaś epidemia!

Kto za to odpowiada? Jak pytam od administarcji po ratusz to okazuje się że NIKT!!!

G
Gość

BRAWO PANIE PREZYDENCIE!!!

O
Opolanka

Pod koniec roku dostałam list o kolejnej (bo pierwsza podwyżka była od listopada) podwyżce od stycznia. Przy czteroosobowej rodzinie to spory wydatek. Segreguje śmieci i jak tak dalej pójdzie to na same śmieci będę wydawać tyle co tygodniowe zakupy dla rodziny. :/

Wina miasta że pozwoliła tylko jednej firmie wywozić śmieci efekt mamy właśnie teraz. Co miasto zrobi ? Będzie negocjować przez kilka dni tygodni a z śmietników będzie wydobywać się odór i szczury... A co za tym idzie kolejny problem szczury roznoszące choroby. (Na pierwszego maja juz biegają od jakiegoś czasu z okien piwnic wyskakuja) ...

Urząd na pewno wiedział o tak sporej podwyżce. Mogli za wczasu się przygotować tylko nikomu się nie chciało ruszyć przed końcem roku !!

G
Gość
3 stycznia, 11:03, Opole nasze jest:

Myślę że czas najwyższy aby zmienić tą firmę lub jej zarząd skoro nie umieją się dogadać a tylko dyktują ceny i straszą nie odbieraniem śmieci.Nawet kubły są niemieckiej produkcji,poczytajcie opis.

holenderskiej

Dodaj ogłoszenie