Opole ma problem z bezpłatnym internetem

Artur  Janowski
Artur Janowski
Na razie dostęp do bezpłatnego internetu, który zapewnia miasto, możliwy jest na Rynku, a także w pobliskim Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ulicy Koraszewskiego.
Na razie dostęp do bezpłatnego internetu, który zapewnia miasto, możliwy jest na Rynku, a także w pobliskim Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ulicy Koraszewskiego. Paweł Stauffar
Ratusz już po raz drugi unieważni przetarg na bezpłatny dostęp do miejskiej sieci. Dziewiętnaście hotspotów zacznie działać, ale najwcześniej w przyszłym roku.

Do postępowania stanęły dwie firmy telekomunikacyjne, ale każda złożyła ofertę, która znacznie przekraczała możliwości finansowe Opola.

- Zaplanowaliśmy 320 tysięcy złotych, tymczasem jedna z firm chciała 490 tys., z kolei druga aż 680. Jak zobaczyłem te oferty, to dosłownie szczęka mi opadła - opowiada Jarosław Starszak, naczelnik wydziału informatyki w Urzędzie Miasta Opola. - Byłem tym bardziej zaskoczony, że z obiema firmami rozmawiałem i one dobrze znały nasze możliwości. Wydawało się nam, że złożą oferty w tej kwocie, jaką zaplanowaliśmy.

Co ważne, początkowo planowano, aby do stworzenia miejskiej sieci bezpłatnego internetu wykorzystać istniejące budki telefoniczne, ale...

- Nie chcieliśmy się narażać na zarzut, że zawężamy przetarg tylko do firmy posiadającej budki, więc w tym postępowaniu ofertę mógł złożyć niemal każdy operator - opowiada Starszak. - Miałem nadzieję, że do przetargu staną także lokalne firmy, a nie tylko operatorzy telekomunikacyjni. Będziemy jeszcze raz kontaktować się z wszystkimi firmami, a przetarg powtórzymy jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że postępowanie będzie unieważnione po raz drugi. W 2014 roku urząd miasta też ogłosił podobne postępowanie, ale wtedy oferta wyniosła aż 900 tys. zł!

- Jego warunki były inne - podkreśla Starszak. - Teraz postanowiliśmy ograniczyć liczbę hotspotów, których ostatecznie ma być 19. Zakładaliśmy także wykorzystanie budek, czyli infrastruktury, która już jest, a to miało znacznie ograniczyć koszty.

Urzędnicy podzielili też zadanie. Osobno zlecili usługę bezpłatnego internetu wokół ratusza, a także w Centrum Dialogu Obywatelskiego na ulicy Koraszewskiego. Ponownie uruchomiono też angielską budkę na Rynku, z której bezpłatnie można rozmawiać z użytkownikami programu Skype na całym świecie. Ta część zadania w lipcu zaczęła działać.

- Budka się sprawdza, podobnie jak pozostałe hotspoty - ocenia Starszak.

Kolejne miałyby zapewnić bezpłatny dostęp do sieci m.in. na placu Piłsudskiego, na placu Kopernika, w parku na Osiedlu AK oraz w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów przy ulicy Chmielowickiej.

Bezpłatny internet nie będzie tak szybki, jaki możemy mieć w domach, ale i tak wielu opolan pyta, kiedy wreszcie zostanie uruchomiony. Obecnie wszystko wskazuje na to, że najwcześniej w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska