Opole stanie się miastem hipermarketów

Artur  Janowski
Artur Janowski
W projekcie nowego studium zagospodarowania jest aż siedem miejsc na centra handlowe! I teren pod wieżowce.

Studium to dokument wyznaczający politykę przestrzenną miasta, w tym nowe ulice, bloki czy hipermarkety. Od wtorku w miejskim biurze urbanistycznym można przeglądać projekt zmian w studium.

Już na pierwszy rzut oka widać, że Opole otwiera się na kolejne centra handlowe. Wyznaczono dla nich nowe miejsca np. obok obwodnicy północnej (w sąsiedztwie Turawa Park), w strefie ekonomicznej, czy na ulicy Sandomierskiej (tereny przemysłowe). Będzie też możliwość budowy jeszcze jednej galerii handlowej w centrum miasta.

- Dopuszczamy taką możliwość, ale chętny będzie musiał spełnić szereg ostrych wymogów, dotyczących odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, a także zapewnienia dobrego dojazdu - tłumaczy Krzysztof Śliwa, naczelnik biura urbanistycznego. - Taka inwestycja nie będzie łatwa, ale nie chcemy się zamykać na propozycje. Podobnie jest w innych miejscach, które wskazujemy. Galerie bądź hipermarkety mogą powstać, ale wcale nie muszą. Choć przyznaję, że niektóre lokalizacje to odpowiedź na zapytania inwestorów.

Podobnie jest z wyznaczeniem miejsca pod budowę wieżowców na ulicy Sosnkowskiego (ogródki działkowe). To odpowiedź na problemy, które pojawiły się, gdy prywatny inwestor chciał budować wieżowiec na ulicy Ozimskiej obok Galerii Opolanin.

- Wieżowce w Opolu to nie jest dobry pomysł, ale uznaliśmy, że na przyszłość warto wyznaczyć teren, który byłby do tego odpowiedni - tłumaczy Krzysztof Śliwa. - Jeśli więc znów pojawi się ktoś z pomysłem np. na Sky Tower, będzie mógł go zrealizować, ale tylko na terenie, który dziś zajmują ogródki działkowe.

Studium zawiera także propozycje lokalizacji nowego cmentarza, który jest miastu pilnie potrzebny.

- Nadal uważamy, że rejon w Grudzicach to najlepsze miejsce, ale oprócz tego pokazujemy trzy inne lokalizacje - mówi Śliwa. - Teoretycznie nowa nekropolia mogłaby powstać też w okolicach ul. Wygonowej, w rejonie Groszowic czy w Winowie. Ostatecznie zdecydują jednak o tym badania geologiczne.

Pełny tekst dokumentu dostępny jest w biurze urbanistycznym na placu Wolności i na stronie internetowej: bu.um.opole.pl. Do 12 lutego można zgłaszać uwagi do studium. Radni mają uchwalić dokument w pierwszej połowie 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska