Opolska gmina będzie finansować in vitro. Zawarła umowę ze specjalistycznym ośrodkiem. Nabór chętnych niebawem

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Gmina Kluczbork zdecydowała się na finansowanie programu in vitro dla par bezskutecznie starających się o dziecko.
Gmina Kluczbork zdecydowała się na finansowanie programu in vitro dla par bezskutecznie starających się o dziecko. 123rf.com
Gmina Kluczbork podpisała umowę z firmą, która w jej imieniu będzie realizować program in vitro dla osób bezskutecznie starających się o dziecko. Obejmie on 14 par rocznie.

Program polityki zdrowotnej pn. "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców gminy Kluczbork w latach 2024 - 2026" został przyjęty na sesji rady miejskiej w lutym tego roku.

- Niepłodność, to dramat wielu osób, które bezskutecznie starają się o dziecko. Chcemy im pomóc – tłumaczy burmistrz Jarosław Kielar. – Ponadto demografia w naszym kraju, i co za tym idzie również w naszej gminie, jest bardzo zła. Polska się wyludnia w zastraszającym tempie. Demograficzne wskaźniki trzeba poprawiać różnymi działaniami, in vitro jest jednym ze sposobów.

Jak wyjaśnia Jarosław Kielar, problem niepłodności dotyczy statystycznie co piątej pary w Polsce. Przy takiej populacji, jaka jest w Kluczborku, to 1200-1300 osób.

W imieniu gminy Kluczbork program będzie realizować spółka Parens Ośrodek Leczenia Niepłodności z Opola, z którą samorząd podpisał trzyletnią umowę w
W imieniu gminy Kluczbork program będzie realizować spółka Parens Ośrodek Leczenia Niepłodności z Opola, z którą samorząd podpisał trzyletnią umowę w tej sprawie. Urząd Miejski w Kluczborku

Natomiast obecnie na świecie żyje 12 mln dzieci z in vitro. Co roku w Europie rodzi się 350 tysięcy maluchów poczętych pozaustrojowo.

- Wiemy, że niebawem wchodzi program krajowy, który będzie finansował in vitro, ale nie wszystkie chętne pary zostaną do niego zakwalifikowane – mówi burmistrz Kluczborka. - Nasz będzie niejako uzupełnieniem. Myślę, że również znajdą się chętni do udziału w nim. Ustaliliśmy, że w ramach naszego programu nie może być podwójnego finansowania, czyli pary muszą się zdecydować, z którego chcą skorzystać.

Niedawno gmina podpisała umowę z firmą, która w jej imieniu będzie program realizować. To spółka Parens Ośrodek Leczenia Niepłodności z Opola.

- To umowa trzyletnia. Firma określi konkretne warunki tego programu. Kiedy będą gotowe, ogłosimy nabór. Informacje znajdą się na stronie internetowej gminy – zapowiada Jarosław Kielar.

Samorząd założył, że program miałby objąć rocznie maksymalnie 14 par. Na parę zaplanowano kwotę 7 tysięcy złotych. Koszty w skali roku, to 98 tys. zł, a w ciągu trzech lat prawie 300 tys. zł.

Obecnie około 50 samorządów w Polsce realizuje własne programy finansowania in vitro. W gronie tym do niedawna było Opole, ale władze miasta zrezygnowały z kontynowania tego przedsięwzięcia z powodu wejścia w życie programu krajowego. Zabezpieczone na ten cel pieniądze przeznaczyły na realizację bezpłatnych badań wzroku i słuchu dla pierwszoklasistów z Opola.

Gmina Kluczbork wdraża program leczenie niepłodności u par, który zakłada finansowanie zabiegów in vitro.

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska