Nastolatkowie mogą za darmo skorzystać z pomocy psychologa i psychiatry. Ale brakuje chętnych

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Program, finansowany z budżetu Opola, jest skierowane do nastolatków w wieku od 12 do 16 lat oraz ich rodziców, zagrożonych lub borykających się z kryzysami emocjonalnymi, m.in. z lękami lub depresją.
Program, finansowany z budżetu Opola, jest skierowane do nastolatków w wieku od 12 do 16 lat oraz ich rodziców, zagrożonych lub borykających się z kryzysami emocjonalnymi, m.in. z lękami lub depresją. pixabay.com
Program sfinansował samorząd Opola. Miał on służyć wczesnemu rozpoznaniu problemów u dzieci i młodzieży. Pomysł wydawał się strzałem w dziesiątkę, bo na prywatną wizytę u specjalisty mali pacjenci czasami muszą czekać wiele miesięcy. Tymczasem na razie ze 100 wolnych miejsc udało się wykorzystać nieco ponad 1/3.

- Wskaźniki zarejestrowane w roku 2022 są niepokojące, ponieważ świadczą one o kilkusetprocentowym wzroście prób samobójczych. Dlatego staramy się otoczy dzieci i młodzież dobrą opieką – mówił Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, gdy ponad miesiąc temu miasto informowało o programie.

Jest program, brakuje chętnych

Zadanie, finansowane z budżetu Opola, jest skierowane do nastolatków w wieku od 12 do 16 lat oraz ich rodziców, zagrożonych lub borykających się z kryzysami emocjonalnymi, m.in. z lękami lub depresją.

– Rodzice skarżą się czasami, że na prywatną wizytę dziecka u psychiatry muszą czekać nawet rok, co dla osób w kryzysie oznaczana wieczność. U nas wsparcie można dostać praktycznie z marszu - mówi Daria Pogrzeba-Czora, psycholog zaangażowana w realizację programu. – Jesteśmy gotowi na przyjęcie 100 pacjentów, a tymczasem na razie zgłosiło się ich ponad 30, co jest sporym zaskoczeniem. Zwłaszcza, że ta pomoc jest dla pacjenta bezpłatna. Warunek jest jeden: nastolatkowie, których obejmujemy wsparciem, muszą mieszkać na terenie Opola.

Tych sygnałów nie lekceważ

W okresie dojrzewania zdarzają się kryzysy emocjonalne i nie zawsze jest to powód do zmartwień. Rodziców powinna natomiast niepokoić sytuacja, gdy ten stan się przedłuża.

- Jeśli dziecko było towarzyskie, radosne, a nagle zamyka się w sobie i to trwa kilka tygodni, to powinien być to sygnał ostrzegawczy – mówi specjalistka. – Podobnie jeśli nastolatek izoluje się od ludzi, mniej je, albo wręcz przeciwnie - objada się. Sygnałem ostrzegawczym jest też samookaleczanie, choć takie zachowania często są świetnie maskowane przez dziecko. Oczywiście najlepszą metodą leczenia jest prewencja, dlatego nie lekceważmy nawet z pozoru błahych problemów.

Jak skorzystać z programu?

Realizowany w Opolu program ma służyć wczesnemu rozpoznaniu problemów u dzieci i młodzieży oraz podjęciu odpowiedniej interwencji. Pierwszym etapem jest kwalifikacja przeprowadzana na podstawie wypełnienia ankiety przesiewowej (można ją znaleźć na stronie centrum.przychodniemiastaopole.pl). Ankiety kwalifikacyjne wraz ze zgodą opiekuna na udział dziecka w projekcie należy złożyć w zaklejonej kopercie bezpośrednio w rejestracji przy ul. Waryńskiego 30 lub przy ul. Kosmonautów 3a.

Kolejnym etapem będzie spotkanie z psychologiem, w trakcie którego dziecko wraz z rodzicami przejdzie wstępną konsultację psychologiczną, a w razie potrzeby zostanie umówione na konsultację z lekarzem psychiatrą.

Częścią programu są również warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci i opiekunów oraz indywidualne spotkanie z psychologiem.

Rekrutacja trwa do wyczerpania miejsc. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 730 718 718.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska