Opolskie dworce kolejowe są przyjazne niepełnosprawnym

Redakcja
Na odnowionym, zabytkowym dworcu głównym w Opolu perony 3,4 i 5 zostały podwyższone. Ułatwia to pasażerom, także niepełnosprawnym, wsiadanie do wagonów.
Na odnowionym, zabytkowym dworcu głównym w Opolu perony 3,4 i 5 zostały podwyższone. Ułatwia to pasażerom, także niepełnosprawnym, wsiadanie do wagonów. Krzysztof Świderski
Modernizowane dworce PKP nie tylko odzyskują dawny blask, ale są także dostosowywane do potrzeb niepełnosprawnych podróżnych.

Największą metamorfozę przeszedł dworzec główny w Opolu. Zakończony w grudniu remont tej perły architektury trwał dwa lata i kosztował 15 milionów złotych. Teraz zabytkowy obiekt jest dużo lepiej dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Po modernizacji na dworcu działają windy, ułatwiające pokonanie tunelu prowadzącego do hali głównej. Do potrzeb niepełnosprawnych dostosowane są też toalety, w obiekcie znajduje się również pomieszczenie z przewijakiem dla niemowląt. Zamontowano również ścieżki dotykowe dla niewidomych i niedowidzących oraz nowoczesne tablice z informacją wizualną o dużej jaskrawości i kontrastowości.

Jak informuje Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A. okienek kasowych ze względu na uwarunkowania konserwatorskie nie można było obniżyć. Poziom peronów nr 3, 4 i 5. został podwyższony, dzięki czemu podróżni mają ułatwione wejście do wagonów. Przy schodach na peronie 1. zamontowano windę przyporęczową. W marcu powinien się rozpocząć remont peronu nr 2, a zakres robót obejmuje również zainstalowanie windy.

Tu też bariery znikają

Ponad rok temu gruntownie odnowiono dworzec kolejowy w Kluczborku. W trakcie remontu zamontowano tablice wizualne, dostosowane do potrzeb osób niedowidzących. W obiekcie są podjazdy dla podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się oraz specjalnie dostosowane toalety.

Podobne udogodnienia przewidziane są na zbudowanym w 1915 roku dworcu w Kędzierzynie - Koźlu. Jego remont rozpoczął się latem zeszłego roku, lecz wkrótce został wstrzymany. Obecnie trwa inwentaryzacja dotąd wykonanych prac, a remont, na który PKP przeznaczyło ponad 10 milionów złotych, ma być wkrótce wznowiony. Tu także zaplanowano m.in. windy i podjazdy dla osób na wózkach lub mających trudności z poruszaniem się. W poczekalni pojawią się elektroniczne, bardzo czytelne tablice przyjazdów i odjazdów, a w pobliżu dostosowanych dla niepełnosprawnych toalet znajdzie się pokój dla matki z dzieckiem.

Usuwając bariery architektoniczne Polskie Koleje Państwowe współpracują ze Stowarzyszeniem Integracja, które przeprowadza audyty na dworcach kolejowych. Dotąd stowarzyszenie skontrolowało w całym kraju 22 obiekty. Analizy objęły dworce i teren wokół nich. PKP S.A. zrealizowała już większość zaleceń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska