Opolszczyzna zajmuje 10. miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Marcin Michalak, szermierz Startu Opole.
Po rozegraniu 17 finałów zawodnicy z Opolszczyzny mają w dorobku jedenaście medali: siedem złotych i cztery brązowe. To pozwala zajmować naszej reprezentacji 10. miejsce w klasyfikacji medalowej.

W klasyfikacji punktowej jesteśmy aktualnie na 13. pozycji, a w naszym dorobku jest 237 "oczek". Prowadzące w obu klasyfikacjach województwo śląskie wywalczyło już 80 krążków i 1133 punkty.

Gimnastyka sportowa

Gwiazdami opolskiej ekipy są na razie gimnastycy NTG Nysa, którzy wygrali wielobój w obu klasach. Patryk Pyrz sięgnął w sumie po trzy złote krążki. Do wielobojowego, o którym już informowaliśmy, dorzucił jeszcze medal za ćwiczenia na kółkach i drążku. Z kolei Jakub Zawadzki zwyciężył w wieloboju klasy II oraz w ćwiczeniach na kółkach.

Nasi gimnastycy wystąpili w 20 ścisłych finałach na poszczególnych przyrządach, a start zakończyli z dorobkiem 82 punktów. To dało im 4. miejsce w klasyfikacji klubowej i wojewódzkiej.

Dorobek medalowy nysan mógł być znacznie bogatszy, ale czwarte miejsca w poszczególnych ćwiczeniach wywalczyli: Adrianna Stadnik (poręcze) i Tomasz Trepner (kółka).

Z kolei 5. miejsca przypadły: Zawadzkiemu (ćwiczenia wolne), Szymonowi Góreckiemu (ćwiczenia wolne, kółka), Michał Czabanowski (kółka, drążek). Punktowali także: Rafał Redo, Konrad Maj, Daniela Przywara, Paula Kwiczala, Gabriela Moskiewicz, Aleksandra Duraj, Patryk Chromy, Marek Kucharski, Kamila Byrska, Magdalena Rosińska i Martyna Lis.

Dżudo

Najlepiej spośród opolan spisał się Tomasz Szczepaniak z AZS-u Opole, który zajął 5. miejsce w wadze do 73 kg. W kategorii 60 kg 7. miejsce wywalczył reprezentant Gwardii Opole Michał Mierzwa. Identycznie w wadze 66 kg spisał się jego kolega klubowy Piotr Długosz.

Siatkówka

Reprezentacja chłopców z Opolszczyzny zakończyła turniej na 5. miejscu. W fazie grupowej nasz zespół zajął 3. miejsce. Wygrał 3:0 (34, 23, 24) ze Świętokrzyskim oraz przegrał 0:3 (-17, -16, -20) z Mazowieckim i 0:3 (-19, -19, -17) z Pomorskim.
Tym samym nasi siatkarze zagrali o miejsca 5-8. Najpierw pokonali Małopolskie 3:0 (23, 18, 21), a następnie Wielkopolskie 3:1 (24, 22, -16, 22).

Szermierka

Marcin Michalak (UKS Start Opole) po przegranym 12-15 półfinale z Tomaszem Krukiem (KKS Kraków) zdobył brązowy medal. Michalak wygrał wszystkie pięć walk w grupie i w fazie pucharowej był rozstawiony jako czwarty. W niej kolejno eliminował: Michała Sztybera (Legia Warszawa) 15-9, Jana Kordasa (RMKS Rybnik) 15-14 i Konstantyna Khadhynowa (UKS 46 Łódź) 15-10 .
Pozostali zawodnicy Startu zajmowali następujące miejsca: 12. Grzegorz Guenther, 15. Jakub Kowalcze, 24. Piotr Punt, 40. Jacek Malisz.

Opolanie na medal spisali się w drużynie. Ekipa w składzie Michalak, Guenther, Kowalcze i Punt sięgnęła po brązowy krążek. Opolanie pokonali wysoko RMKS II Rybnik 45-30. W półfinale ulegli późniejszym mistrzom - drużynie Stowarzyszenia Szermierzy Legia Warszawa 30-45. W meczu o trzecie miejsce pokonali jednak KKS II Kraków 45-38. Przed czterema laty, kiedy reaktywowano klub, nie zdobył on choćby punktów. Dziś ma ich 25.