Oszczędności w gminie Kluczbork. Do likwidacji cztery filie biblioteki

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku fot. Biblioteka Kluczbork
Kluczborscy radni przegłosowali uchwałę o zamiarze likwidacji filii bibliotecznych w Kujakowicach Górnych, Ligocie Dolnej, Łowkowicach i Smardach Dolnych.

Cztery filie kluczborskiej biblioteki miejskiej mają zostać zlikwidowane z dniem 31 grudnia 2020 r. Do zamknięcia są biblioteki:

 1. w Kujakowicach Górnych,
 2. w Ligocie Dolnej,
 3. w Łowkowicach,
 4. w Smardach Dolnych.

- Powód tych likwidacji jest jeden: oszczędności. Koszty były zbyt duże, zwłaszcza że korzystało z nich mało osób - mówi wiceburmistrz Dariusz Morawiec. - Do tego w Smardach jest lokal niedostosowany na cele biblioteki, a Ligota Dolna leży zaledwie 2 kilometry od biblioteki miejskiej!

 • W Łowkowicach do filii biblioteki zapisanych jest 21 osób na 576 mieszkańców
 • w Ligocie Dolnej 29 na 618 mieszkańców
 • w Kujakowicach Górnych 33 na 670 mieszkańców
 • w Smardach Dolnych 47 na 775 mieszkańców

- Czytelnikom z wiosek, w których zlikwidowane zostaną filie, zapewnimy usługi „Książka na telefon” oraz bookcrossing - zapowiada Dariusz Morawiec.

„Książka na telefon” to usługa, która aktualnie dostępna jest w Kluczborku. Od przyszłego roku korzystać z niej będą mogli także mieszkańcy Kujakowic Górnych, Ligoty Dolnej, Łowkowic i Smard Dolnych.

- Zamówione książki dowożone będą do świetlic wiejskich. Pracownicy biblioteki zrobią kurs z książkami 1-2 razy w miesiącu, w zależności od ilości zamówień - mówi Krystyna Pychyńska, dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku. - W kluczborskiej bibliotece jest dużo większy wybór, bo mamy ponad 100 tysięcy woluminów w katalogu.

Dodatkowo w każdej z tych wiosek w świetlicy wiejskiej ustawiona zostanie regał na książki do akcji Bookcrossingu, czyli bezpłatnej wymiany książek. Można będzie tam za darmo wziąć książkę, a po przeczytaniu zostawić innym czytelnikom.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku swoją główną siedzibę ma przy ul. Miarki 2. Nadal istnieć będą innych jej 6 filii:

 1. filia nr 3 w Kluczborku przy ul. Gałczyńskiego 8-10
 2. filia w Bąkowie
 3. filia w Bogacicy
 4. filia w Borkowicach
 5. filia w Kuniowie
 6. filia w Ligocie Górnej.
Filia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku przenosi się do nowej świetlicy na Osiedlu Północ, zbudowanej przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Przyszłość”.Świetlica nazywa się Strefa Przyszłości i mieści się przy ul. Gałczyńskiego 8. Filia biblioteki w Strefie Przyszłości będzie czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00-16.00.Zobacz, jak wyglądała przeprowadzka księgozbioru.

Biblioteka w Kluczborku przenosi się do Strefy Przyszłości [zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska