Państwo pomoże brzeskim Romom

fot. Jarosław Staśkiewicz
Za dotacje z budżetu państwa Romowie zatrudnią instruktorów, którzy pomogą w prowadzeniu zespołu Parni Ciercheń. Tancerze i muzycy ubarwiają każdą imprezę związaną z cygańską mniejszością.
Za dotacje z budżetu państwa Romowie zatrudnią instruktorów, którzy pomogą w prowadzeniu zespołu Parni Ciercheń. Tancerze i muzycy ubarwiają każdą imprezę związaną z cygańską mniejszością. fot. Jarosław Staśkiewicz
Dostaną pieniądze na muzykowanie, naukę angielskiego dla dzieci czy kurs komputerowy. A miasto wyremontuje Romom kolejne mieszkania.

Większość pieniędzy wykorzystamy na pomoc dzieciom, bo zależy nam na ich edukacji - podkreśla Robert Góral, prezes Stowarzyszenia Romów i Miłośników Kultury Romskiej Parni Ciercheń (Biała Gwiazda).

Brzeskie stowarzyszenie otrzyma łącznie ponad 80 tys. zł ale może je wydać na ściśle określone cele.
Romowie urządzą więc dzień dziecka, uszyją stroje cygańskie dla swojego zespołu, chcą też zatrudnić instruktorów tańca czy urządzić zabawy choinkowe.

- Na każde z kilkunastu zadań przygotowali osobne wnioski, które były opiniowane przez specjalistów w od mniejszości w MSWiA. A wszystkie zadania podlegają kontroli i rozliczeniu - zapewnia Małgorzata Raczyńska-Łukawiszyn z Wydziału Polityki Społecznej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Część pieniędzy zostanie też przeznaczona na wynajem siedziby stowarzyszenia przy ul. Cegielnianej.

- Mamy w planach podłączenie do internetu i szkolenie komputerowe dla społeczności romskiej - podkreśla Robert Góral. - Dzisiaj jest to potrzebne wszystkim, a szczególnie dzieciom.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online
Pieniądze uzyska też Urząd Miasta w Brzegu i Zarząd Nieruchomości Miejskich. Ten ostatni za dotacje wyremontuje kolejne mieszkania romskich rodzin.

- W poprzednich latach zrobiliśmy remont sześciu mieszkań, w tym roku odnowimy kolejne dwa - mówi Andrzej Moryl, dyrektor ZNM. - Poprawianie warunków mieszkaniowych ma przede wszystkim pomóc dzieciom, które w ten sposób będą miały łatwiejszy start życiowy i większą szansę na integrację z rówieśnikami.

ZNM kontroluje wyremontowane mieszkania i, jak podkreśla dyrektor, w większości wypadków lokatorzy dobrze o nie dbają. Ale jest też wyjątek.

- W jednym przypadku musieliśmy wypowiedzieć umowę i jednocześnie wezwaliśmy do usunięcia usterek i zniszczeń. Rodzina dostanie inne mieszkanie, w gorszym standardzie, a na jej miejsce poszukamy innych lokatorów spośród społeczności romskiej - zapowiada dyrektor Moryl.

Za swoją część dotacji (ponad 6 tys. zł) miasto zorganizuje konferencję poświęconą przełamywaniu barier i docieraniu do romskich uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska