Państwo wypowiada wojnę przestępcom w białych kołnierzykach

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Celnicy z Opola tylko do końca września zatrzymali już 430 sztuk nielegalnych automatów do gier hazardowych w różnych lokalach.
Celnicy z Opola tylko do końca września zatrzymali już 430 sztuk nielegalnych automatów do gier hazardowych w różnych lokalach. archiwum
Każdego roku w Polsce dochodzi do około 150 tys. przestępstw gospodarczych. W regionie w 2014 roku ujawniono ich ponad cztery tysiące.

- Przestępczość tzw. białych kołnierzyków staje się coraz bardziej uciążliwa dla gospodarki i państwa - podkreśla Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych. - Tylko silne państwo jest w stanie skutecznie reagować na nieuczciwe praktyki ze strony wyspecjalizowanych grup przestępczych.

W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Ministerstwem Finansów i Prokuraturą Generalną opracowało „Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020”. Zakłada on wzmocnienie walki z tego typu przestępczością, zwiększenie skuteczności i co najważniejsze - wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

- Bo tylko dotkliwe kary finansowe oraz przepadek nielegalnie zdobytego majątku działa na wyobraźnię przestępców - mówi jeden z policjantów do walki z przestępczością gospodarczą.

Według danych policji, od 2003 r. liczba stwierdzonych przestępstw gospodarczych w Polsce w skali roku oscyluje wokół 150 tysięcy!

- Na Opolszczyźnie w całym ubiegłym roku ujawniono ich 4178 i ustalono 937 sprawców - mówi podinspektor Jarosław Dryszcz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Stwierdziliśmy też 204 przestępstwa korupcyjne i zatrzymaliśmy 89 sprawców.

Dotyczy to zarówno osób posiadających specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, bankowości czy rachunkowości (tzw. białych kołnierzyków), jak i tych wywodzących się z innych środowisk. Przestępczością gospodarczą najbardziej zagrożone są sektory: paliwowy, tytoniowy, spirytusowy oraz bankowy.

Na przykład Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego ocenia, że na działalności mafii paliwowych tracą przedsiębiorcy handlujący legalnym paliwem, a budżet państwa traci 4-5 mld zł rocznie. Ostatnio „na topie” jest przestępczość związana z rynkiem gier hazardowych. Według prawa automaty i urządzenia do gier mogą być eksploatowane tylko przez osoby bądź firmy posiadające koncesję lub zezwolenie na prowadzenie takiej działalności w konkretnej lokalizacji wydane do końca 2009 roku. Na Opolszczyźnie jest tylko jedno takie miejsce w Opolu. Mimo to funkcjonariusze celni z Opola tylko do końca września zatrzymali już 430 sztuk nielegalnych automatów do gier hazardowych w różnych lokalach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska