Paweł Kukiz zawiesza głosowanie z PiS. Urszula Rusecka wyjaśnia, czy bez Kukiz'15 partia ma większość

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Paweł Kukiz podkreślił, że jeśli chodzi o dobre ustawy, które będzie popierała również opozycja, będzie głosował „za”.
Paweł Kukiz podkreślił, że jeśli chodzi o dobre ustawy, które będzie popierała również opozycja, będzie głosował „za”. Adam Jankowski / Polska Press
– Od środy zawieszam głosowanie wspólnie z PiS w Sejmie – poinformował PAP przed trzydniowym posiedzeniem lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz. W rozmowie z i.pl Urszula Rusecka, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniła, czy bez Kukiz'15 PiS ma większość.

Paweł Kukiz zawiesza głosowanie z PiS

– Od środy zawieszam głosowanie wspólnie z PiS w Sejmie – poinformował PAP przed trzydniowym posiedzeniem lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz. Podkreślił, że jeśli chodzi o dobre ustawy, które będzie popierała również opozycja, będzie głosował „za”.

Czy bez Kukiz'15 PiS ma większość?

Urszula Rusecka, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości pytana przez i.pl o to, czy bez Pawła Kukiza i jego posłów rząd Zjednoczonej Prawicy będzie w stanie wygrywać sejmowe głosowania, wyraziła nadzieję, że "przy ważnych ustawach" takie wsparcie uda się uzyskać. – Rozumiem Pawła Kukiza, że się niecierpliwi, ale ustawa o sędziach pokoju jest do wprowadzenia bardzo trudna legislacyjnie – dodała.

Poseł PiS przypomniała, że umowa z Pawłem Kukizem obejmowała kilka ustaw i "bardzo dużo udało się już zrealizować – chociażby ustawę antykorupcyjną, czy ustawę o bezpośredniej sprzedaży dla rolników, czy też ustawę, która dotyczy wyrównania świadczeń emerytalnych dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi – to już zostało zrealizowane”.

– Natomiast ustawa dotycząca sędziów pokoju skutkuje tym, że musimy też zmienić ustawę o sądach, taka ustawa została złożona przez prezydenta w listopadzie. W tej chwili trwają prace w podkomisji, ale z uwagi na to, że jest dużo zmian, musimy przede wszystkim spłaszczyć strukturę sądów, bo struktura wtedy będzie mało czytelna. Z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wynika, że sędziowie pokoju muszą być po prostu sędziami. Cała procedura wyłaniania w wyborach sędziego pokoju, czyli tych sędziów, którzy będą do tych najprostszych spraw, muszą przejść przez opinię KRS i ich wybór musi być potwierdzony przez prezydenta, żeby stali się sędziami. To wszystko napotyka jednak na problemy typowo legislacyjne, musimy uściślić przepisy i stąd to opóźnienie – wyjaśniła.

– Wydaje mi się, że uda nam się w tej kadencji zrealizować postulat Pawła Kukiza dotyczący sędziów pokoju – dodała.

Urszula Rusecka dopytywana, czy PiS-owi potrzebny jest Kukiz’15, bo jednak partia współpracuje z kołem Polskie Sprawy, więc wydaje się, że większość sejmowa jest stabilna, odpowiedziała:

„Jesteśmy ugrupowaniem poważnym i wiarygodnym. Jeżeli umówiliśmy się z osobami, które w jakimś zakresie z nami współpracują, to chcemy zrealizować również tę ustawę – ale ona, tak jak mówię – wymaga dużych i trudnych zmian legislacyjnych, stąd to opóźnienie”.

Dopytywana, czy wystarczy głosów w Sejmie do uchwalenia budżetu, odpowiedziała, że „wystarczy, bo to jest bardzo dobry budżet”.

– Po stronie dochodów jest ponad 604 mld zł. Nie było takiego budżetu wcześniej. Przed nami bardzo duże wyzwania i duże środki, które chcemy przeznaczyć m.in. na obronność i ochronę zdrowia. W zasadzie wszyscy powinni za tym budżetem zagłosować – mówiła.

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Paweł Kukiz zawiesza głosowanie z PiS. Urszula Rusecka wyjaśnia, czy bez Kukiz'15 partia ma większość - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska