Pedagodzy z Dolnej Saksonii podzielą się doświadczeniem

fot. Archiwum VdG
Na zdjęciu od lewej: Rudolf Goetz, Hubert Kołodziej i Karl-Heinz Meilwes.
Na zdjęciu od lewej: Rudolf Goetz, Hubert Kołodziej i Karl-Heinz Meilwes. fot. Archiwum VdG
Nauczyciele z Niemiec będą dzielić się z mniejszością niemiecką swoimi doświadczeniami w zakresie edukacji. Pomogą szczególnie w kształceniu osób dorosłych i przedszkolaków.

Rudolf Goetz, poseł do Landtagu i pełnomocnik rządu Dolnej Saksonii ds. przesiedleńców stał na czele delegacji specjalistów z branży oświatowej, która gościła w tym tygodniu w Opolu.

Goście z Niemiec spotkali się z liderami mniejszości i samorządowcami oraz zapoznali się ze stanem i sposobem funkcjonowania mniejszościowej oświaty na Śląsku Opolskim.

Chcielibyśmy współpracować w kilku obszarach - mówi Hubert Kołodziej, specjalista ds. oświaty w Związku Niemieckich Stowarzyszeń.

- Nasi goście mają bardzo duże osiągnięcia w zakresie doskonalenia nauki języka niemieckiego i kształcenia osób dorosłych oraz edukacji językowej w okresie przedszkolnym. Mamy nadzieję, że pewne rozwiązania i struktury sprawdzone w Dolnej Saksonii uda się przenieść na nasz grunt.

Strona niemiecka ma duże doświadczenie także w uczeniu języka obcokrajowców. Kursy dla dorosłych z wykorzystaniem - przynajmniej w części stosowanych w Dolnej Saksonii programów - mogłyby się przyczynić do ożywienia domów spotkań na Śląsku Opolskim.

Mniejszość skorzysta też prawdopodobnie m.in. z doświadczeń związanych z edukacją regionalną. Szczegóły współpracy będą jeszcze precyzowane.

- Mogliśmy się przekonać - mówi Rudolf Goetz - że mniejszość niemiecka zrobiła bardzo wiele w zakresie edukacji i kształcenia, wiele też nadal pozostaje do zrobienia w zakresie podnoszenia sprawności językowej, która jest kluczem do rozwijania kultury i budowania tożsamości.

W naszej delegacji są specjaliści od budowania integracji poprzez język. Jesteśmy gotowi pomóc w tworzeniu systemu kształcenia dorosłych na poziomie gmin i powiatów.

Goetz podkreśla, że Niemcy mają duże doświadczenie w uczeniu niemieckiego imigrantów, zwłaszcza z krajów dawnego ZSRR, dla których znajomość języka jest drogą do integrowania się ze społeczeństwem.

- Ale nie przyjeżdżamy do Opola jako mistrzowie - wiemy, że macie bardzo duże osiągnięcia, zwłaszcza w nauczaniu bilingualnym. Będziemy wymieniać doświadczenia i uczyć się od siebie nawzajem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska