Pieniądze na wiosnę

Maria Szylska
Tani kredyt dla wielu osób może być szansą na zbudowanie domu.
Tani kredyt dla wielu osób może być szansą na zbudowanie domu.
Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku prawdopodobnie będzie można zaciągnąć kredyty mieszkaniowe o stałej stopie procentowej. Bank Gospodarstwa Krajowego musi podpisać jeszcze umowy na ich realizację z poszczególnymi bankami.

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy o stałej stopie procentowej stanowi uzupełnienie występującej na rynku oferty kredytowej. Kierowany jest do osób, które w obecnych warunkach nie byłyby zdolne do zaciągnięcia i bieżącej obsługi kredytu - uważa Teresa Jakutowicz, dyrektor Biura Informacji i Promocji Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
W ustawie nie ma zapisów, które określałyby maksymalny lub minimalny limit dochodów, które uprawniają do ubiegania się o preferencyjny kredyt. W praktyce więc wymagania w tym zakresie będą ustalane samodzielnie przez banki.

NA CO MOŻNA ZACIĄGAĆ KREDYT
- na budowę domu jednorodzinnego;
- na nadbudowę, przebudowę, rozbudowę, adaptację budynku mieszkalnego (tak, by uzyskać odrębne mieszkanie);
- zakup domu w budowie, nowo wybudowanego domu, zakup lokalu mieszkalnego od gminy lub osoby, która wybudowała go w ramach wykonywanej działalności gospodarczej (deweloper);
- pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego stawianego przez spółdzielnię (musi być ustanowiona odrębna własność);
- wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej, by uzyskać spółdzielcze prawo do zasiedlonego po raz pierwszy lokalu mieszkalnego.

Gdzie mogą się kryć pułapki
Komentuje Grzegorz Wójcik, dyrektor opolskiego oddziału Banku Przemysłowo-Handlowego:
- Niektóre banki przymierzają się do podpisania umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na realizację kredytów mieszkaniowych ze stałą stopą procentową. Nie wiem, czy nasz bank takie porozumienie podpisze. Ze statystyk bankowych wynika, że już teraz jesteśmy liderem w kredytach mieszkaniowych. Co do kredytu ze stałą stopą - mam mieszane uczucia. Klient może odnieść z niego korzyści, ale może się on też stać dla niego pułapką. Kto wie, co będzie za kilka lat i czy przy tak prowadzonej polityce pieniężnej i niskiej inflacji stopy procentowe nie spadną poniżej 6-7 procent. Już w tej chwili część banków ma w swej ofercie kredyty komercyjne ze stopą procentową na poziomie 4,5 - 5 punktów, poza tym są akcje promocyjne, w czasie których istnieje możliwość uzyskania tańszych kredytów.
Na zachodzie sukces kredytów mieszkaniowych polega na tym, że dom czy mieszkanie są dobrami dostępnymi. Wybieramy dla siebie to, na co nas aktualnie stać. U nas kupno mieszkania to wydatek życia. Przy kredytach mieszkaniowych branych na 20-25 lat trzeba mieć przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. A to może zagwarantować ożywienie gospodarki i pewność, że jeśli straci się jedną pracę, to można będzie znaleźć zatrudnienie u innego pracodawcy.         Notowała Szyl

Początkowo program rządowy przewidywał stopę stałą na poziomie 9 proc., ale okazało się, że na niemal podobnych warunkach można uzyskać kredyt w bankach komercyjnych, stąd wysokość stopy procentowej ustalona została na poziomie 7 procent (przez cały czas spłaty). Gdyby nastąpiła dalsza obniżka stóp, wówczas nowo zaciągane kredyty udzielane będą na 6 procent (próg graniczny, niżej już nie będzie).
Kredyty można zaciągać na czas od 20 do 25 lat, ich spłata może być odroczona na okres 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy kredytowej. Pomoc państwa polega na tym, że udzielane ze środków budżetu dopłaty do oprocentowania kredytów pokrywać będą różnicę pomiędzy stopą preferencyjną a stopą opierającą się na parametrach rynkowych. Osoby, które zaciągną preferencyjny kredyt mieszkaniowy, będą mogły korzystać dodatkowo z tzw. ulgi odsetkowej, tj. odliczyć koszt zapłaconych odsetek od podstawy opodatkowania.

Najwięcej kontrowersji budził brak możliwości wcześniejszej spłaty kredytu. W ostatecznej wersji ustawy znalazł się zapis, który mówi, że możliwa będzie wcześniejsza spłata pożyczki lub możliwość jej refinansowania innym kredytem na warunkach rynkowych. Jednak spłacając przed terminem, trzeba będzie oddać nominalną kwotę otrzymanych dopłat. Dla każdego rachunku kredytowego prowadzona będzie ewidencja otrzymanych dopłat i zapłaconych nadwyżek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska